1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
3 years ago
8

Point A (12, 6) and point B(8,4), find the distance between these two points

Mathematics
2 answers:
Ksenya-84 [330]3 years ago
8 0
I think the answer mightttttt beeeee hmmm
levacccp [35]3 years ago
5 0

Answer:

4.47 units I believe

Step-by-step explanation:

You might be interested in
50 apple's cost $25. How much would 75 apples cost?
8_murik_8 [283]

Answer:

$37.5

Step-by-step explanation:

(25/50) x 75 = 37.5

$25/50  .... each apple cost $0.5

0.5 x 75 = 37.5

8 0
2 years ago
HELP, WILL GIVE BRAINLIEST
Sedbober [7]

Answer:

Infinitely many solutions

Step-by-step explanation:

-4x + 2y = 2

2y = 4x + 2

y = 2x + 1

It's basically the same line.

8 0
2 years ago
Write the equation of a line parallel to the y-axis and passing through the point<br>(-3,-4).​
Daniel [21]

Answer:

x = -3 is the answer. Writing this cause brainly requires a 20 character answer.

8 0
2 years ago
Write an equation of the line passing through point P(4, -6) that is perpindicular to the line y= -3.​
FinnZ [79.3K]

Answer: y=1/3x - 22/3

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the total area of this composite figure rounded to the nearest hundredth?
weqwewe [10]

Answer:

choice #4, total=31.14 mm^2

Step-by-step explanation:

14x2=28 is area of rectangle

1^2xPi=area of small circle

3.14=area of small circle

total=31.14 mm^2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What does this expression represent in word form! 12f+24
    10·2 answers
  • Write a rational function that can be used to model the race, where the independent variable represents the average speed in Km/
    6·1 answer
  • 4(m-2)=24<br> find the soultion to m
    13·2 answers
  • Write as a fraction in the simplest from 80%
    7·1 answer
  • "Five more than a number is six less than twice a number y."
    9·2 answers
  • Can u guys help me pls
    13·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • Campbell has saved $28. He needs $70 to buy a new skateboard. What decimal value is equivalent to the fraction of the cost that
    12·2 answers
  • (I WILL GIVE BRAINLIEST) PLEASE HELP!
    7·2 answers
  • CD is tangent to circle A at point B.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!