1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ugo [173]
2 years ago
13

A bakery sells 12 gourmet orange zest cupcakes for $36.00. Select all the statements that are true.

Mathematics
1 answer:
sergij07 [2.7K]2 years ago
8 0

Answer:

what statements?

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If one jar of jalapeños cost $2, how much will 7 jars cost?
hjlf

Answer:

14 dollars

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
-4x-5y-z=18<br> -2x-5y-2z=12<br> -2x+5y+2z=4
arsen [322]

Answer:7

7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A baker uses 13 and one half
dusya [7]

Answer:

She sells four loaves of bread.

Step-by-step explanation:

First, convert you fractions to decimals.

13 1/2 = 13.5

2 1/4 -2.25

Next, divide 13.5 by 2.25.

13.5/2.25=6

Two thirds of 6 is 4.

Therefore, the baker sold four loaves of bread.

6 0
2 years ago
How is making a perpendicular bisector different to making an angle bisector
mr_godi [17]

Answer and Step-by-step explanation:

When making a perpendicular line, you take 2 points on a straight line.

- You put the compass on the two points, making marks above and below to be able to draw the line.

When making an angle bisector line, you use the angle and 2 points to make a straight line that will bisect the angle.

- You put the compass on the angle, making an arc from the two lines that join to make the angle. Then, you put your compass on where the arc meets the lines, and make a mark, which you then draw a line through.

<u><em>#teamtrees #PAW (Plant and Water)</em></u>

3 0
2 years ago
Jonah is saving up to purchase a small
wel

Answer:

  $125

Step-by-step explanation:

You can write an equation from the problem statement:

  $80 = 0.64 × (total cost)

This is solved by dividing by 0.64.

  $80/0.64 = $125 = (total cost)

_____

Of course, you know that ...

  64% = 64/100 = 0.64

Both fractions are read as "sixty-four hundredths."

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A pet store has 362 tropical fish and 15 large fish tanks. The store charges $3.50 per fish and $55 for a large fish tank. How m
    6·1 answer
  • Triangle ABC is shown with four images that are each the result of a transformation of triangle ABC. On a coordinate plane, tria
    11·2 answers
  • Eight is added to a number and the sum is doubled, the result is -11 less than the number. Find
    9·1 answer
  • Evaluate the expression when x = –15. –4x – 11 A. –71 B. –49 C. 49 D. 71
    7·1 answer
  • 16. For quadrilateral ABCD, determine the most precise name for it. A(2,3), B (12,3), C(8,6) and D(5,6). Show your work and expl
    13·1 answer
  • How to convert 60miles into kilometers
    15·1 answer
  • For the place values that occur to the right of the decimal point, each place value is ten times ____ than the place value to it
    5·2 answers
  • The table shows the proportion of US e-commerce revenue for 2016–2018 for each day of Thanksgiving weekend.
    11·1 answer
  • Determine the domain of the following graph:
    8·1 answer
  • Pls ANWSER pls pls pls I’ll get brainly
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!