1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
3 years ago
15

Find the unit price of a 3-pack of bottled juice for$6.75. how much does 1 bottle cost.​

Mathematics
2 answers:
Fynjy0 [20]3 years ago
7 0

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

$6.75÷3

=$2.25

hereeeeee

Olin [163]3 years ago
6 0

Answer:

the answer is 2.25

Step-by-step explanation:

you divide 6.75÷ 3

You might be interested in
Relationship B has a lesser rate than Relationship A. This graph represents Relationship A.Which equations could represent Relat
Black_prince [1.1K]
<h3>Answer:</h3>
  • y = x
  • y = (3/2)x
<h3>Explanation:</h3>

The rate shown in your graph is 3. (rise:run = 3:1) An equation with a lesser rate will have an x-coefficient that is less than 3. The x-coefficients in your answer choices appear to be ...

  • 1
  • 5
  • 4
  • 3/2

Of these values, only the first and last are less than 3.

3 0
3 years ago
Verbal expression for 4x^5
dsp73
4 multiplied by x to the power of five
3 0
3 years ago
8.41 x 7.82 x 414<br> 40.6 x 80.22<br> What is the awnser
Zina [86]

Answer:

the answer that i got was 88677161.1

Step-by-step explanation:

i just multiplied all of them together, hope it helps

6 0
2 years ago
Need help solving for X
Bond [772]
X= -2

look at the 6x-12 you divide -12 by 6 and get x=-2
6 0
3 years ago
Pls help ima give BRAINLIST&amp;Like
Rainbow [258]

Answer:

A\cap B={2,4}

Step-by-step explanation:

Intersection represents the elements present in both sets.

Best Regards!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the probability of a spinner stopping on Y?
    8·1 answer
  • A -5/4<br> B -8/10<br> C 3/4<br> D -5/3
    11·1 answer
  • Over the past 6 days you’ve spent $8, $14, $12, $11, $5 and $13 dollars on food . On average, how much per day are you spending
    8·1 answer
  • In a diagram shown,
    15·1 answer
  • What is the quadratic equation?
    7·1 answer
  • Your height is 5 feet and 1 inches. Your friend’s height is 5.6 feet. <br> Who is taller? Explain.
    15·1 answer
  • Find the slope of the line passing through the points (-7, 8) and (5.-7).
    9·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the points (-8,8) and (4,-1)​
    7·2 answers
  • 5. The sum<br> of K and L divided by<br> Sum of d<br> and e.
    8·1 answer
  • In the drawing below, what choice shows the corresponding sides as equal ratios?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!