1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phoenix [80]
3 years ago
12

Is -√16 a rational number or irrational?

Mathematics
1 answer:
Marina CMI [18]3 years ago
3 0

Answer:

irrational

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Please do 81 cookies and distributed 44
AveGali [126]
I’m not quite sure what the question is, but 81 cookies distributed among 44 people would mean that each person gets 0.02 cookies each.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
Please help me thank you! <br><br> ty ty :)
Masja [62]

Answer:

the slope is flatter

the line is shifted 7 down

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu
Ostrovityanka [42]

Answer:

Marcel's financial goal is to purchase a house. To make Marcel's financial goal of purchasing a house a specific goal, he can FOCUS ON SAVING FOR A DOWN PAYMENT. Next, Marcel can make his goal timely by GIVING HIMSELF A DEADLINE. Lastly, Marcel can make his financial goal measurable by TRACKING THE AMOUNT OF MONEY HE SAVES each month.

7 0
3 years ago
Midtown delivery service delivers packages which cost 1.90
Anna71 [15]
I don't get the question u r answering
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If sin ZA = { and cos ZA = }, what is tan ZA?
    6·1 answer
  • A 5 poundbag of peanuts costs $9.30. It's going to be divided into 3/4 pound bags. How much will one bag cost?
    8·1 answer
  • miles bought 3.75 acres of land in 1993. in 1197, he bought enough land to double his property. then in 2001, miles was forced t
    12·1 answer
  • Select the correct answer. What is the mode of this data set? {41, 43, 45, 3, 11, 23, 24, 27, 29, 45, 12, 19, 22, 49, 25}
    7·2 answers
  • What is the point-slope form of 4x + 8y = 5?
    15·1 answer
  • Twice a number added to a smaller number is 5. The difference of 5 times the smaller number and the larger number is 3. Let x re
    11·1 answer
  • Find the measure of a 3.<br> ts<br> 43<br> 90°<br> &lt;&lt;<br> 43 = [?]
    9·2 answers
  • Plz can u help me with this ill give brainilst and can u tell me how to do it step by step thxx ❤️❤️
    12·2 answers
  • (please help, im taking an exam rn) Solve for T.
    14·2 answers
  • Which slope is perpendicular to slope m= 5/6
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!