1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weqwewe [10]
3 years ago
7

Find the equation of the straight line that passes through (5, 6) and (5, −6).

Mathematics
1 answer:
GalinKa [24]3 years ago
6 0

9514 1404 393

Answer:

  x = 5

Step-by-step explanation:

These points have the same x-coordinate, so are on the same vertical line:

  x = 5

You might be interested in
What is the right order of coefficients in the following equation?
Neporo4naja [7]

Answer:

Last option?

Step-by-step explanation:

ax+by=c

4x+6y=60

a=4

b=6

c=60

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help fast and show your work
Wittaler [7]

Step-by-step explanation:

85-83=2

2/85×100

<h3>=2.3%</h3>
3 0
3 years ago
“Use the rule 5n - 2 to complete the missing entry labeled A and B in the input-output table below”
Shtirlitz [24]

Step-by-step explanation:

5n-2

5(4) - 2

20-2=18

A= 18

5n - 2 =48

5n=48+2

5n=50

divide by 5

n= 10

B=10

7 0
3 years ago
A Markov chain has 3 possible states: 1, 2, and 3. Every hour, it makes a transition to a different state. From state 1, transit
Alisiya [41]

Answer:

Please see attachment

Step-by-step explanation:

Please see attachment

4 0
3 years ago
Edward went to the grocery store and bought some bro pounds of vegetables the vegetables cost 1.50 per pound. If he bought 3.25
Natali5045456 [20]

The cost of each vegetable is €1.50 per pound

Edward bought 3.25 pounds of carrot.

So the cost of 3.25 pounds of carrots = 3.25 × 1.50 = €4.875

He also purchased 1\frac{2}{10}= 1\frac{2}{5} =\frac{6}{5} pounds of beet.

Quantity of beet purchased = 6/5 = 1.2 pounds

So the cost of beet shall be = 1.50 × 1.2 = €1.80

He purchased 0.95 pounds of Broccoli

So the cost of Broccoli shall be = 0.95 × 1.50 = €1.425

Total amount spent = 4.875 + 1.80 + 1.425 = €8.10

Edward spent €8.10 on vegetables.


7 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose y varies directly with x, and y = 8 when x = –6. What direct variation equation relates x and y? What is the value of y
    15·1 answer
  • Please see attachment for the question.
    7·1 answer
  • Evaluate
    5·1 answer
  • Trimming a garage door a carpenter used 30 ft of molding in three pieces to trim a garage door. if the long piece was 2 ft longe
    10·1 answer
  • Look at the graph and choose the correct answer.
    15·1 answer
  • What two numbers multiply to 5 and add up to -6
    9·1 answer
  • Matching Functions
    12·1 answer
  • I need help with this algebra question
    13·2 answers
  • Bro HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP ;-;
    6·2 answers
  • What is the SLOPE of HI ? Justify your answer hurry PLEASE
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!