1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
2 years ago
10

Determine if given table represents a function. Explain

Mathematics
1 answer:
vichka [17]2 years ago
3 0

Answer:

The table is not a function because of the same range and different domain values.

You might be interested in
Math Question (10 Points):
jok3333 [9.3K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Becuase It expands the (2+4)8=2*8+8*4=6*8=48

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What positive value of x make the following eqaution true:x3=64? Explain
spin [16.1K]

Answer:

if the 3 is an exponent, then it is 4 bc 4 to the power of 3 is 64

Step-by-step explanation:

x3=64

Step 1: Take cube root.

x=(64)(13)

x=4

Answer:

x=4

3 0
3 years ago
Osvoldo has a goal of getting at least 30% of his grams of carbohydrates each day from whole grains. Today, he ate 220 grams of
pochemuha

Answer:

Answer: Osvoldo did not meet his goal.

Step-by-step explanation:

Total carbohydrate ate by Osvoldo = 220 g

carbohydrate from grains = 55 g

Percentage of carbohydrate of grain is

\begin{gathered}=\dfrac{\text { carbohydrate taken from grains}}{\text {Total carbohydrate}} \times 100\\\\= \dfrac{55}{220} \times 100= 25 \%\end{gathered}

=

Total carbohydrate

carbohydrate taken from grains

×100

=

220

55

×100=25%

Goal of getting carbohydrate from grains = at least 30%

but he ate only 25% of carbohydrate

Hence, Osvoldo did not meet his goal as he ate less carbohydrate than his goal.

8 0
3 years ago
1. simplify radical expression. <br> please and thank you
gayaneshka [121]

Answer:

option number 2 should be the answer if I'm wrong I'm mega sorry not that  great at math. :>

3 0
3 years ago
If 6 1/4 of potatoes cost 40.75 how much would one pound cost
Darya [45]

Answer 6 dollars and 52 cents

Step-by-step explanation: 6 1/4 = (6.25)

40.75/6.25 = 6.52 per unit price

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What the percent of 160 is 56? Use the bar model
    11·1 answer
  • Help please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
    8·2 answers
  • Sean has a bag containing x green marbles and two bags containing y blue marbles. He adds 15 marbles to the bag of green marbles
    10·1 answer
  • Quadrilateral ABCD is reflected across the x-axis and then reflect across the y-axis to form quadrilateral A′B′C′D′. If the coor
    14·1 answer
  • Barb is making a bead necklace she strings won't Whitebead then three blue beads that one white bead and Soren write the numbers
    15·1 answer
  • Evaluate for x = 2. (12x + 8)/4
    8·2 answers
  • Round 12.45 to 2 significant figures
    10·2 answers
  • FIND THE MEASURE OF ANGLE 2 PLEASE HELP ASAP!
    12·1 answer
  • Can someone plz help with this
    7·2 answers
  • State the two transformations in the attachment below please be specific!! <br> HELP QUICK!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!