1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
6

Complete the function table. y= 3x + 5

Mathematics
1 answer:
Anika [276]3 years ago
4 0
Hope this helps
-16=y=3•-7+5
5=y=3•0+5
20=y=3•5+5
-4=y=3•-3+5
83=y=3•83+5

You might be interested in
Find the unknown leg of the right triangle 18,26,x I need it fast, please
VladimirAG [237]

Answer:

Step-by-step explanation:

if x is hypotenuse, then

x=\sqrt{18^{2} +26 ^{2} } \\=\sqrt{324+676} \\=\sqrt{1000} \\=10\sqrt{10}

5 0
3 years ago
If you if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost?.
rjkz [21]
Basically divide 1.96 with 3/1/2 and 7/2 is the improper of 3/1/2

5 0
3 years ago
if there are 700,000 cases of cancer in men in the United States, approximately how many are prostate cancer. ( pie chart shows
defon
231,000 to get that i did 700,000*.33
7 0
3 years ago
una escalera de 12ft de longitud esta apoyada contra una pared, de modo que su base se encuentra a 4 ft de la pared a nivel del
Marrrta [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Altura = 11.312 pies

i) La escalera que descansa contra la pared formará un triángulo en ángulo recto.

ii) la escalera formará la hipotenusa del triángulo rectángulo dado por h = 12 pies.

iii) La base está dada por 4 pies.

iv) de la fórmula del triángulo en ángulo recto.

   base  = altura = \sqrt{hipotenusa^{2}\hspace{0.15cm}- \hspace{0.15cm} base^{2} }  = \sqrt{12^{2}\hspace{0.15cm} - \hspace{0.15cm}4^{2}  } = \sqrt{144\hspace{0.15cm} - \hspace{0.15cm}16} = \sqrt{128} = \hspace{0.15cm}8\sqrt{2} = 8\times1.414 = 11.312 pies

6 0
3 years ago
A candy company can make 350 pounds of chocolate and 6 hours how much can they make in 10 hours
Andrew [12]

350 ÷ 6 = 58.33

58.33 pounds of chocolate per hour

58.33 × 10 = 583.3

583.33 pounds of chocolate in 10 hours

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the following is the most commonly used measure of central tendency?
    13·2 answers
  • HELP ASAPPP PLEASE SOMEONE PLEASEEE !!!!
    15·2 answers
  • Suppose v varies directly as g, and v = 36 when g = 4. Find v when g = 11
    15·2 answers
  • There are four more girls than boys in Ms. Raub's class of 28 students. What is the ratio of number of girls to the number of bo
    6·1 answer
  • At the track meet, Ervin won the 100-meter dash with a time of 12.45 seconds. Landon finished second. Landon's time contains a 4
    8·1 answer
  • Evaluate the expression <br><br><br>Numerical Answers Expected!
    13·1 answer
  • Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?
    12·2 answers
  • Answer correct for brainliest
    15·1 answer
  • I NEED MORE HELP...<br> AND I STILL HAVE MORE QUESTIONS AFTER THIS BY THE WAY
    12·1 answer
  • Subtract 2 from the sum of j and 5
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!