1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleksandr [31]
3 years ago
7

Which graph shows the system of equations 4x+y = 3 and 2x-3y = 3?​

Mathematics
1 answer:
jarptica [38.1K]3 years ago
7 0

Answer:

red line is 4x+y=3 and blue line is 2x-3y=3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
4x - 2y = -14<br> 3х - у = -8
oksian1 [2.3K]

are you trying to add them all together if so here how that would work

4x-3x=1x

2y-(1)y =1y(if the y is alone theirs a 1 always infront of it)

-14-8=-22

6 0
3 years ago
Question of the day! Someone steals your N500. Same person owes you N100. So he uses the stolen N500 to pay you your N100, and y
maxonik [38]
Someone steals 500, your balance is -500
Same person gives you 100, your balance is -400
You give them the 400 change, your balance is -800

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP NOW I WILL DO ANYTHING
frosja888 [35]
The answer is C if its not tell me but if so give me 5 stars and send me a friend request.


4 0
4 years ago
the ratio of the quantities of sugar and flour needed to bake a cake is 2:5 what is the quanity of sugar needed for a cake if 75
docker41 [41]
You need 300 grams of flour
7 0
3 years ago
un carpintero tiene un listón de 12metros de longitud. quiere dividirlo en trozos iguales que midan siempre un numero exacto de
san4es73 [151]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

6 metros multiplicado por 2 metros o 3 metros multlipicado 4 metros

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Irwin rode his bicycle from one end of a trail to another and back at a speed of 20 miles per hour. If the trail is 4 miles long
    5·1 answer
  • Which expression is equivalent to 7 3/4 - 1/2
    10·1 answer
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!<br><br><br> What is the degree of the equation below?
    6·2 answers
  • Given the two parallel lines determine the value of x
    6·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 10 POINTS!!!!!!!!! PLZ HELP!!!!! Lianne drew a sphere with a radius of 7 in. She calculated its volume
    12·2 answers
  • Which of these four sets of side lengths will form a right triangle?
    12·1 answer
  • HURRY PLS
    15·1 answer
  • What is the measure of &lt;QPU​
    5·1 answer
  • jason stands on s scale with two 2,5kg hand weights, on in each hand. The scale shiws 98kg. Calculate Jason's weight​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!