1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astraxan [27]
3 years ago
5

A sofa is on sale for $703, which is 26% less than the regular price what is the regular price?

Mathematics
1 answer:
Rus_ich [418]3 years ago
5 0
Answer:

$950

Step-by-step explanation:

26% less than the regular price = 74%

set up the dimensions as:

part/whole = part/whole

$703 goes in part 74% goes in part

703/? = 74%/100%

Then multiply 100 by 703

100 x 703 = 70300

Finally divided by 74

70300 divided by 74 = 950

••••••••••••••••••••••••••••••••••••

The regular price = $950

703/950 = 74%/100%
You might be interested in
There are 6 roses in a vase of 11 flowers. The rest are daisies. What is the ratio of all flowers in the vase to daisies (PICTUR
lara [203]

Answer:

a) 6:5

b) 11:5

(Daisies: 11-6=5)

5 0
2 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Si se tienen los eventos:
masya89 [10]

Answer:

c...........................

8 0
2 years ago
What is 80/400 as a decimal
elena55 [62]
80/400 as a decimal is 0.2
4 0
3 years ago
Can anybody help me please
MatroZZZ [7]

Answer:

○ 4⁄6, -4⁄6

Step-by-step explanation:

Take the square root of both the denominator and numerator, and you will get the above two answers.

I am joyous to assist you anytime.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • the math team does practice drills that last 1/6 hour. in February the team did drills for a total of 24 hrs. How many drills di
    11·1 answer
  • Whats 6\10 subtracted by 1\5
    8·2 answers
  • Use the law of cosines to find the value of cos theta. round your answer to two decimal places
    9·1 answer
  • (8x10^-3) x (2x10-4)
    11·2 answers
  • The formal definition of a polygon states that a polygon is a closed plane figure formed by _____ or more segments called sides.
    14·1 answer
  • Help me answer this please
    7·2 answers
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
    13·1 answer
  • Is it possible to prove DOG is con to GED?​
    7·1 answer
  • Choose Yes or No to tell if the fraction 58 will make each equation true. 815−□=37 Yes □−516=58 No 78−12=□ No 34−18=□ Yes
    7·1 answer
  • Sometimes the unit price on two sizes of the same product will be the same. When this is the case, how will different kinds of d
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!