1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatyana61 [14]
3 years ago
6

1 If f(x) = 3x + 2 and g(x)=x+1, which expression is equivalent to (fog)(x)?

Mathematics
2 answers:
Katena32 [7]3 years ago
8 0

Answer:

3(x+1) + 2

Step-by-step explanation:

swat323 years ago
6 0

Answer:

(3x+2)^2+1

Step-by-step explanation:

(f°g)(x) =g(f(x)) =g(3x+2)=(3x+2)^2 +1

You might be interested in
In the expression 852.763 x 10?, what is the missing exponent that would result in a number that is 1,000 times the value of 852
Molodets [167]

Answer:

The missing exponent = power of 3

852.763 x 10³ = 852763

Step-by-step explanation:

The expression 852.763 x 10?

A number that is 1,000 times the value of 852.763 is calculated as:

852.763 × 1000 = 852763

Converting this to exponent

852.763 × 10³ = 852763

Therefore, the missing exponent that would result in number that is 1,000 times the value of 852.763 is power of 3 meaning 10³

7 0
2 years ago
What is the value of x for which<br>3/4=x/12​
mamaluj [8]

Answer:

the value of x will be 9

x = 9

4 0
2 years ago
You are creating an emergency fund and decide to place $415.00/month in an account that earns a 3.75 APR. How much interest accr
hoa [83]

At the end of the first full month the interest acquires is $ 1.30.

<u>Step-by-step explanation:</u>

Since we are looking for the interest for full month, we have to divide the APR by 12.

Because APR is the interest amount for the full year.

So 3.75 % = 3.75/100 = 0.0375

Now multiplying, we will get

415 × 0.0375/12 = $ 1.30

4 0
3 years ago
a store sells a 1 1/4 pound of turkey for 9 dollars what is the unit price of the turkey in the package
Ilya [14]

Answer:

7.20 dollars

Step-by-step explanation:

1 1/4 can be expressed as 5/4 ((1*4+1) /4)

If price of 5/4 pound of turkey = $9

Price of 1 pound of turkey = $9 / (5/4)

( Same way you'd divide the price of 2 pounds by 2 to get the price of 1 pound)

$9 / (5/4) = $7.2

6 0
2 years ago
What is the lowest value of the range of the function shown on the graph? 0 3
erik [133]

Answer:

-1 -2 -3 -4 -5 -6 -7 -8 -9 -10 1:2

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an inequality that represents the description and then solve. Dave has $15 to spend on an $8 book and two birthday cards (
    5·1 answer
  • If aslam sold a book in Rs.118 and he got 50% profit,then the cost price of the book was?
    5·1 answer
  • A 20 foot ladder rests against a building 15 feet from the floor. How far does the ladder extend from the base of the wall? What
    10·1 answer
  • Which shows the decimals 34.8, 36.43, and 36.29 in order from greatest to least?
    12·1 answer
  • Amanda, Bryan, and Colin are in a book club. Amanda reads twice as many books as Bryan per month and Colin reads 4 fewer than 3
    10·1 answer
  • 15/60 as a percentage       
    10·2 answers
  • Solve the following<br> 2.87 x 7.8 =
    12·1 answer
  • F(x)= x^2 + 10f(x)=x
    13·1 answer
  • Consider the following expression.
    5·1 answer
  • Is 26−−√ greater than, less than, or equal to four?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!