1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
baherus [9]
3 years ago
14

Which of the following numbers does not have

Mathematics
1 answer:
kow [346]3 years ago
8 0

Answer:

C. 40

Step-by-step explanation:

The smallest factor of 119 (other than 1) is 7.

28/7 = 4,

35/7 = 5,

40/7 = 5 5/7

63/7 = 9

So it is 40

You might be interested in
What degree is an obtuse angle<br>​
lilavasa [31]
A really big one that is larger that the acute angel
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
8)<br> 8x + 6<br> 14x - 2<br> A) 11<br> C) 8<br> B) -9<br> D) -7
Travka [436]

Answer:

C) 8

Step-by-step explanation:

Consecutive angles are equal to 180. So 22x+4+180. Solve that to get x=8. Hope I helped and post more questions :)

6 0
3 years ago
3. Miley bought 4 oranges, 3 apples and 7 pears. What is the ratio
pogonyaev
7:14 or simplified 1:2 (use simplified)
Find total amount of fruit by adding
4+7+3=14
7 pears to 14 total fruits in ratio form is 7:14 which simplifies to 1:2
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
On a math test 12 students earned an a this number is exactly 25% of the total number of students in the class how many students
statuscvo [17]

Answer:

48 students.

Step-by-step explanation:

25% of total students = 12

suppose,

total students= x

so,

25% of x=12

(25/100)*x=12

25*x=(12*100)

x=1200/25

x=48

therefore,

x= total students= 48.

7 0
3 years ago
Brett lives 3/10 mile from school. If he rides his bike to and from school each day,Monday to Friday, how many miles does he rid
evablogger [386]
Two trips a day for 5 days = 10 trips
(3/10)(10)= 3 miles
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate the function for x = m/4
    14·1 answer
  • The answer to this question
    13·1 answer
  • A paper company produces 1,740 notebooks in 2 days. How many notebooks can it produce in 10 days?
    7·1 answer
  • Please help, I can’t do this
    8·1 answer
  • Use the example above and determine the fraction of total interest owed.
    8·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated socks cost $85.20 what is the unit price of thepairs of socks
    9·1 answer
  • Please help me now this is due today
    11·1 answer
  • 6x+3&gt;15 solve for a please
    7·1 answer
  • Rae wants to poll the students in her school to find out their favorite subject.
    15·1 answer
  • For the following sequence, state the common difference, identify which is the explicit form and which is the recursive form of
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!