Answer:
19 6j/5
Step-by-step explanation:
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb
Answer:
$1095
Step-by-step explanation:
15/100×7300
cancel the two zeros after the number 100 and 73= 15/1×73=1095
I hope this helps
sinA=BC/AB
sinA=8/10=0,8
cosA=AC/AB
cosA=6/10=0,6