1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fantom [35]
3 years ago
11

A rectangular portrait is 2 yards wide and 2 yards high. It costs $7.61 per yard to put a gold frame around the portrait. How mu

ch will the frame cost?
Mathematics
2 answers:
Evgen [1.6K]3 years ago
8 0

Answer:

$60.88

Step-by-step explanation:

2 yards wide and 2 yards high so thats 2 yards per side x 4 is 8, 8 x $7.61 is $60.88

hope this helps:)

gayaneshka [121]3 years ago
4 0
A 2 by 2 portrait would look like this

⬜️⬜️
⬜️⬜️

the frame only goes around the edge of the portrait, so we should count how many yards there are on each edge

1. 2
8 ⬜️⬜️ 3
7 ⬜️⬜️ 4
6. 5

then, we multiply the 8 yards by the $7.61.

the answer is $60.88!
You might be interested in
Mann Middle School has 1,000 students, 40 teachers, and 5 administrators. If the school grows to 1,200 students and the ratios a
nikitadnepr [17]
The ratio 8:1 ,then when it is 1200 is divided by 40=30.30. that admission is 30
7 0
3 years ago
Graph the equation on the coordinate plane.<br> y = 2x + 1
Daniel [21]

Answer:

Slope: 2

y-intercept: 1

x, y

0, 1

1, 3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What should be added to 'x' to get 'y'?
kupik [55]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

if you add 1 to x it will be y

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality
Mamont248 [21]
32 and Konner is right please
8 0
2 years ago
Find the constant of proportionality on the graph.
Goryan [66]

Answer : 2.5

Step - by - step explanation :

X / Y = COP

5 / 2 = 2.5 or 2 1/2

Y = 2.5x

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the tangent of both angle A and angle B.
    12·1 answer
  • PLEASE HELP! SUPER EASY!!! Find the distance from point (2,6) to point (8,3) to the nearest tenth of a unit. ( using Pythagream
    13·1 answer
  • Solve the equation -3+v/2=-7
    9·1 answer
  • What does 'three more' mean?
    14·2 answers
  • There are 76 bags filled with coins. There are 89 coins in each bag. How many coins are there
    9·1 answer
  • Plz help me<br> WILL GIVE BRAINLIEST
    12·1 answer
  • Is a iready diagnostic score 483 for a 8th grader in math good?
    8·1 answer
  • $68 for 812 hour find the unit rate
    11·2 answers
  • Evalueate-2/5-x(-9/10) where x= 4/5​
    5·2 answers
  • Solve for r.<br><br> −88=11(r−6)<br><br> Enter your answer in the box.<br> Please help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!