1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
3 years ago
12

Have a stack of quarters from the floor to the top of your head OR $225?

Mathematics
2 answers:
amm18123 years ago
5 0

Answer:

quarters

You will get more money

love history [14]3 years ago
3 0

Answer:

225 quarters are easy to loose and who will accept that many quarters

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Avery bought 6.5 pounds of produce. If the produce was priced at $1.88 per pound, how much change did Avery receive if she paid
Katarina [22]

Answer:

the answer is $7.78

Step-by-step explanation:

You multiply 6.5 times 1.88. Then you subtract that answer from 20.

7 0
3 years ago
Find the value of x ​
Kay [80]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

\left(6x+4\right)+10x=180

16x+4-4=180-4

16x=176

\frac{16x}{16}=\frac{176}{16}

x=11

6 0
2 years ago
What is the sum of the 11th square number and the 2nd cube number?
natulia [17]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
I WILL AWARD BRAINLIEST TO WHO GETS IT CORRECT A pedestrian is walking at a speed of 3km/h. find the distance the pedestrian wal
ludmilkaskok [199]

Answer:

3km

Step-by-step explanation:

If they are walking 3km for every hour that they walk, then in 1 hour they will walk 3km.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A gym membership costs $40 per month plus a one time sign up fee of $20. How many months would it take to spend $1000 for the gy
mihalych1998 [28]

40x+20=1000

40x-20=1000-20

40x=980

\frac{40x}{40}=\frac{980}{40}

x=24.5

It would take 24 and a half months to spend $1000 for the gym membership

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr Thompson uses a brace to support a Gate write and solve an equation to find the measure of the unknown angle.
    9·1 answer
  • Number 12 please help please
    9·1 answer
  • if the radius of a sphere increase from 3 feet to 9 feet by how many cubic feet does the volume of sphere increase
    14·2 answers
  • The correlation coefficient for poor health and not exercising in a group of people is 0.67. Analyze the following statement: Po
    13·2 answers
  • The slope of a line passing through the points (-2, 3) and (2, 7) is 1. a)True b) False
    15·2 answers
  • If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
    13·1 answer
  • Which following examples has unit price of $3.00? Select all that apply.
    9·1 answer
  • Question 4 (1 point)
    12·1 answer
  • Can someone please help me? This is algebra 2 math.
    6·1 answer
  • A parking space shaped like a parallelogram has a base of 17 feet and a height of 9 feet if a mini car 6 feet long and five feet
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!