The answer should be $8 if you are trying to find the unit rate. All you have to do is divide 32 by 4 and you get 8. Hope that helped.
Maybe it the mixed number form. 2 1/2?
4/6 and (0,1) is the answers
If Mr. Koppel only has $10.00 to spend on gas, and the gas is $1.49 a gallon. We will have to divide $10 into 1.49.
10 ÷ 1.49 = 6.7
So, Mr. Koppell will be able to buy 6.7 gallons of gas with his $10.00.
Hope this helps. :)
Answer:
17= addition
18 = 27
Let's solve your equation step-by-step.
43x−4=5−x
Step 1: Simplify both sides of the equation.
43x−4=5−x
43x+−4=5+−x
43x−4=−x+5
Step 2: Add x to both sides.
43x−4+x=−x+5+x
73x−4=5
Step 3: Add 4 to both sides.
73x−4+4=5+4
73x=9
Step 4: Multiply both sides by 3/7.
(37)*(73x)=(37)*(9)
x=277
Answer:
x=277