Answer:
School problems, such as higher rates of absences or lower grades.
Social problems, such as fighting or lack of participation in youth activities.
Legal problems, such as arrest for driving or physically hurting someone while drunk.
Physical problems, such as hangovers or illnesses.
hope this helps
have a good day :)
Step-by-step explanation:
$4/3=$1.33 per pound.
$9/8 = $1.13 per pound.
The second one is cheaper.
Step-by-step explanation:
First, the pizza is 18 inches in diameter, so

and, because the radium is half of the diameter,

<u>Note that the units are inches.</u>
Using the equation

where a is the area of a circle, we know that the area of the whole pizza is approx.254.5 square inches. Divide by 8 to find the area of 1/8 of a pizza. Each slice will have an area of approx. 32 square inches. For a precise result, the answer is

where a(s) is the area of a slice of pizza, and s is the total number of slices, given they are equal in size.
8 and 5 and I hate IXL ugh
You add half of the coefficient of x and square it.
What you do on one side,you must do it on the other.