1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
13

What is the equation in slope-intercept form of the line that passes through the point (5,0) and is parallel to the line represe

nted by y = 1.2x + 3.8?
Mathematics
1 answer:
zlopas [31]3 years ago
6 0

Answer:

y=1.2x-6

Step-by-step explanation:

place in the points

0=1.2(5)+b

distrubutive property

0=6+b

subtract 6 on both sides

-6=b

y=1.2x-6

You might be interested in
Help me please<br> i need to pass
Alekssandra [29.7K]

mCAX is the same as mBAX so the answer would be 32 degrees

8 0
3 years ago
I am a 3-digit number. If rounded off to the nearest hundreds. I become 500. If rounded off to the nearest tens, I become 540. I
dimulka [17.4K]

Answer:

535 is the cirrext answer

6 0
3 years ago
Write and graph an equation to represent the situation.
gulaghasi [49]

464 divide by 16 is 29. So y would be 29


3 0
3 years ago
1. What is the value of x? Show all of your work.
Colt1911 [192]
You can use the pathagorean theorm.
a^2 + b^2 = c^2
a^2 + 6^2 = \sqrt{117}^2
a^2 + 36 = 117
a^2 = 117 - 36
a^2 = 81
\sqrt{a^2} = \sqrt{81}
a = 9
x = 9
5 0
3 years ago
Solve this system of linear equations. Separate
amid [387]

Answer:

the answer is 396 beacsue i followed yiur instucton on the note answer.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP! XD
    9·1 answer
  • If a carpet sells for $15.50 per square yard, how much will it cost to cover a room
    9·2 answers
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • Which one represents the equation log3 81 = 4 in exponential form?
    5·2 answers
  • The substitution method: Solve for x in the second equation and substitute it into the first equation. The result is .
    6·2 answers
  • Denise and Stacey went to a carnival. The admission fee was $6 per person. Each ride at the carnival costs c dollars. The game b
    7·1 answer
  • Please answer brainliest will be marked
    6·2 answers
  • Which equation has infinitely many solutions?
    7·1 answer
  • Please help me i will give brainlist<br> 25% of 40
    7·1 answer
  • Mrs. Jagielski has $300 put aside for Christmas shopping. She spent 65% of her money on
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!