1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ehidna [41]
2 years ago
14

A 5-yard roll of brown paper costs $0.55. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
azamat2 years ago
5 0

Answer:

0.11 per yard.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP!! I do not remember how to do this and need help now. It is improper fractions and totally forgot. Help me
Neko [114]
You are supposed to mutipy  the first two and then add it


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I am very confused with this problem please help me
Tanya [424]

Answer:

The answer is -0.5

Step-by-step explanation:

Divide both side by the numeric factor on the left side then solve

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I NEED AN ANSWER ASAP ILL GIVE 20 POINTS
Mars2501 [29]

Answer:

sorry I really need these points im so so sorry bro I need it too pass highschool

Step-by-step explanation:

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
|-9| + |12| = ?
antoniya [11.8K]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

-9=9

9+12=21

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help if you can.....................
Oksana_A [137]

The sum of everything is 720 degrees, because of the six sides in this figure.

We sum all angles and get 595

720 - 595 = 125

The answer is 125 degrees

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A LINE PASSES THROUGH THE POINTS. what is the EQUATION OF THE LINE? (2,-4) and (6,10)?
    7·1 answer
  • Caren is making rice and beans. She can spend no more than $10 $ 10 on the ingredients. Which situation is represented by the in
    10·1 answer
  • apply the distributive property to write an esression that is equivalent to the above expression 2(3x-9)
    5·2 answers
  • francisco's credit card has an apr of 13%, calculated on the previous monthly balance, and a minimum payment of 2%, starting the
    14·2 answers
  • allenbrights electronics is having a 25% off sale. If the ratio is sale priced at $135 what is the regular price?
    10·1 answer
  • What would this be? Please help.
    13·1 answer
  • If JKLM is a trapezoid, which statement must be true?
    13·1 answer
  • Classify the triangle based on its angles
    5·2 answers
  • A local school is conducting a fundraiser. The relationship between the number of raffle tickets sold, X, and the total amount o
    7·2 answers
  • A school librarian ordered new books for the library. Of the new books ordered 1/3 are science 2/5 are biography and the rest of
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!