1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
2 years ago
13

A fruit salad had 126 grapes and 14 strawberries. What was the ratio of strawberries to grapes?

Mathematics
2 answers:
quester [9]2 years ago
8 0

Answer:1:9 or 1 to 9

Step-by-step explanation:

14:126

so divide by a common facotr that both go in which is 14

so its 1:9

Sergeeva-Olga [200]2 years ago
4 0

Answer:

1 strawberry for every 9 grapes

Step-by-step explanation:

126÷14=9 try to find the highest number both of them are divisible by than boom answer

You might be interested in
I need help please thanks​
Tom [10]

Answer:

vzosbakabaoabka a

Step-by-step explanation:

ukiukiukiyji

8 0
2 years ago
Confused on this part
Andre45 [30]

Answer:

The first 2 and the last one

Step-by-step explanation:

You need to have an input per output, and to choose one or multiple the need to have a continuous pattern. Ex.+5 ad -2 on both sides every time would be a linear function.  

6 0
2 years ago
Sue has 48 dolls. She gives 5/8 of them to her sister. How many dolls does she give her?
Klio2033 [76]

Answer:

i may be wrong but itcould be 1/3 butt i dont know ur A.B.C.D

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help SOS Help SOS<br><br> I Dont Know The Answer
olasank [31]

Answer:

7:8

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Abigail and her mom are back-to-school shopping at new Navy . Select items are on sale at 43% off their regular price . What is
vaieri [72.5K]

Answer:

$12.54

Step-by-step explanation:

First, you have to apply the sale to the original price. In this case, you would have to multiply 22 and 43% to get $9.46. Now, you have to subtract 9.46 from 22 to get 12.54.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the unit rate with the second given unit in the denominator.
    7·2 answers
  • How are the terms difference, sum,quotient and product alike?
    5·2 answers
  • 2. In his trick or treat bag, Jackson has forty candy bars, fifteen pieces of gum and ten lollipops. find the
    13·1 answer
  • Container consists of two red flags, three blue flags, and three green flags. If Ron chooses two flags to keep, what is the prob
    7·1 answer
  • 30 POINTS FOR PEOPLE WHO ANSWER CORRECTLY!
    6·2 answers
  • A listing posted by a restaurant chain gives, for each of the sandwiches it sells, the types of fillings for the sandwiches, num
    13·1 answer
  • RIGHT ANSWERS FOR BOTH 2 AND 3 I NEED HELP right answers :(
    9·1 answer
  • Find the y intercept of the line on the graph​
    15·1 answer
  • How do I solve this?<br> π= 27/x
    12·1 answer
  • Help me please edddd
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!