1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
2 years ago
8

Write a unit rate for the situation. 880 calories in 8 servings

Mathematics
1 answer:
enyata [817]2 years ago
5 0

Answer:

It would be 110 calories per serving

Step-by-step explanation:

So a unit rate is measuring how much of something is there if one unit of another thing is present. In this case, there are 8 servings and 880 calories. Now, simply divide both sides by 8 in order to get the unit rate for each serving:

880/8 ---> 110 calories per serving

You might be interested in
PLZ HELP IT WILL HELP A LOT
kondaur [170]
5 because the mode is the most tallest I believe
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Darren and his 2 sisters want to equally share 17 tokens at an arcade. How many tokens will each of them get
Sauron [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

3 divided by 17 there will be 1 left over

3 0
2 years ago
The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
sergejj [24]

Answer:

$24,25

Step-by-step explanation:

72.75 ÷ 3 = 24,25

3 0
2 years ago
HELP NOW ILL GIVE YOU BRAINLEST ! Use a scale factor to find the missing side in the larger rectangle.
NeTakaya

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
WILL MARK BRAINLIST!!!!
Nezavi [6.7K]

Answer:

Step-by-step explanation:

C??

I think

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is greather 1 mi 2,000 yd
    12·1 answer
  • Brian, Steve, and Rita invested a total of $24,000 in a business. Each person invested the same amount. Unfortunately, in the fi
    7·2 answers
  • The Chambers family has a net monthly income of $6,500. A circle graph titled Chambers Family Budget. Housing is 25 percent, Foo
    13·1 answer
  • Question Navigator
    14·1 answer
  • The label on a package of bolts says each bolt has a diameter of 0.35 inch. To be in the package, the package error of the diame
    5·1 answer
  • Helpppppppppppppppppppp solve for x
    8·1 answer
  • Plz help with all ile give brainliest​
    9·1 answer
  • A particle moves along a straight line with the equation of motion s = t^{5} - 2 t^{4} Find the value of t (other than 0 ) at wh
    6·1 answer
  • When adding integers with the same sign, you add and ___________.
    14·1 answer
  • Giving brainliest! need this one question soon, thank you so much!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!