Answer:
7:05
Step-by-step explanation:
We start with 5:45.
Add 60 minutes / an hour to get 6:45.
We have 20 minutes left to add.
Add 15 minutes to get 7:00.
Add 5 more to get 7:05.
The problem ask to find the value of the cos(infinity) and the best answer, base on my further calculation and formulation that came up to a solution that leads me to an answer that the cos(infinity) is undefined but it has a range of (-1,1). I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more
Answer:
The equation
has roots –2 and 1/5.
Hence, the option 'a' is the correct answer.
Step-by-step explanation:
Checking the equation

putting x = -2 in the equation





L.H.S=R.H.S
putting x = 1/5 in the equation





L.H.S=R.H.S
As putting x = -2 and x = 1/5 satisfy the equation.
Therefore, the equation
has roots –2 and 1/5.
Hence, the option 'a' is the correct answer.
Answer:
100 bags
Step-by-step explanation:
S.E = σ/ √n
0.1 = 1 / √n
Square both sides
0.1² = 1² / n
0.01 = 1 / n
0.01n = 1
n = 1 / 0.01
n = 100
Answer:
The unit rate at HEB is $0.23 per ounce. The unit rate at Fiesta is $0.25 per ounce. So HEB has the better buy for dish soap.
Step-by-step explanation:
To calculate unit rate, you divide the price by the oz.
So for HEB, you should do $2.80/12 oz. This will equal to $0.23 per ounce. For Fiesta, you should do $2.00/8 oz. This will equal to $0.25 per ounce.
To determine which one is the better buy, the lower priced one is better, meaning HEB is the better buy.