1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
13

Please help answer Will give brainlst

Mathematics
1 answer:
Genrish500 [490]3 years ago
5 0

Answer:

I think it would be A

You might be interested in
Which choice is the equation of a line that is parallel to the line 2x + 3y = 9?
lawyer [7]

Hopefully this helps you !

7 0
3 years ago
according to the fundamental theorem of algebra , how many zeros does the polynomial below have x^4 +5x^3+10x^2+20x+24
Vinil7 [7]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

the Fundamental Theorem of Algebra states that for any polynomial of degree n, there are n roots, some of which may be complex

The polynomial shown is of degree 4 ( highest exponent of x )

Hence the polynomial has 4 roots/ zeros



8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If y varies directly with x and y = 10 when k = 10, what is the value of x?
Damm [24]

<span><span>y = k *x
</span><span> y=10 ; k=10

10 = 10*x
x = 10/10 = 1</span></span>

x =1


7 0
3 years ago
What percent of data set is represented in Q1
elena55 [62]
It is 25% because it is 1/4 which is a quarter. 
4 0
4 years ago
Question 17 PLEASE HELP given the function: f(x) =3x+7. Find the value of y when x=-8
STALIN [3.7K]

→Answer:

y = -17

→Step-by-step explanation:

Well first off the f(x) in the equation f(x) = 3x + 7 can also be written as y,

y = 3x + 7

So if x is -8 we need to plug it in for x and solve, simple as that :)

y = 3(-8) + 7

y = -24 +7

y = -17

8 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!!!!
    11·2 answers
  • Quadratic Formula! Please help!
    12·1 answer
  • A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
    7·1 answer
  • What is the distance between -4 and 6 on a number line
    11·1 answer
  • Cherries cost ​$4​/lb. Grapes cost ​$2.50​/lb. You can spend no more than ​$15 on​ fruit, and you need at least 5 lb in all. Cre
    7·1 answer
  • In order to make an A on her project, Sarah needs at least 160 points. She has already turned in part of her work and has been g
    8·1 answer
  • In order to solve for the variable in the equation 1-(x+2)+ 2X= 5(2x-5)- Mikel first applies the distributive property.
    14·1 answer
  • Which statement describes a ratio?
    6·2 answers
  • How to write this numbers in word 89.04​
    15·2 answers
  • Solve x - 6x = 40 by factoring. What is<br> the solution?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!