1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna [14]
3 years ago
12

What is rounding off nearest hundred​

Mathematics
1 answer:
Westkost [7]3 years ago
4 0

Answer:

Look at your the second digit (tens digit), and if it is 5 and over, then you will round up to the next hundered. If it is 4 and under, you round it down to the previous one.

Step-by-step explanation:

Example:

136 - you will have to round to the previous hundred making it 130.

The 3 in 136 is under 4, so you round down.

161 - you will have to round up a hundred, so your answer will be 200.

The 6 is over 5, so you round up.

You might be interested in
Sarah wants to
storchak [24]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A group of restaurant owners surveyed a list of people to determine how preferences of meats compared to preferences of grains,
VashaNatasha [74]

There is no association between the chicken preferences and rice preferences. Option C

<h3>What is association?</h3>

There is an association between two variables when they both decrease or increase simultaneously. In many cases, the association between the variables can be shown using the correlation coefficient when the relationship is plotted on Cartesian coordinates.

If we look at the table, we can see that there is no association between the chicken preferences and rice preferences because because the proportion of chicken and rice eaters to all chicken eaters is lower than all rice eaters to all eaters; and because the proportion of chicken and rice eaters to all rice eaters is lower than all chicken eaters to all eaters.

Learn more about association:brainly.com/question/12782981

#SPJ1

4 0
2 years ago
A food store makes a 11–pound mixture of peanuts, almonds, and raisins. The cost of peanuts is $1.50 per pound, almonds cost $3.
arlik [135]
Given: 11-pound mixture of peanuts, almonds, and raisins
Cost:
peanuts - 1.5 per pound
almonds - 3 per pound
raisins - 1.5 per pound

mixture:
twice as many peanuts as almond; total cost of mixture is 21.

a + p + r = 11 lbs
a + 2a + r = 11 lbs
3a + r = 11
r = 11 - 3a

1.5(2a) + 3a + 1.5r = 21
3a + 3a + 1.5r = 21
6a + 1.5r = 21
6a + 1.5(11-3a) = 21
6a + 16.5 - 4.5a = 21
6a - 4.5a = 21 - 16.5
1.5a = 4.5
1.5a/1.5 = 4.5/1.5
a = 3

almonds = 3 lbs
peanuts = 2a = 2(3) = 6lbs
raisins = 11 - 3a = 11 - 3(3) = 11 - 9 = 2 lbs

<span>My answer is: C. 6 lbs peanuts, 3 lbs almonds, 2 lbs raisins </span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on this question?​
Lera25 [3.4K]
Gvcffbbbbhhffdxc.Fs wf ye
8 0
2 years ago
Simplifying and combining like terms : 2(x-2)+(x+3)
brilliants [131]
2(x-2)+(x+3)
=(2x-4)+(x+3)
=2x-4+x+3
=3x-1
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The softball team stopped for ice cream after a big game. five 2-scoop cones cost the same as three sundaes. If they bought nine
    8·1 answer
  • Ben fills 42 pints of juice in 12 bottles. Six bottles have a capacity of 3 pints each. The remaining 6 bottles are all of the s
    10·1 answer
  • Which of the following are solutions to the equation below 3x^2+27x+54=0
    12·2 answers
  • Could you answers the question?
    15·1 answer
  • Idk how to solve r+11+8r=29
    13·1 answer
  • Steel is formed by combining masses of carbon and iron in the ratio 1:49. How many pounds of iron would it take to create 10 pou
    10·1 answer
  • Triangle ABC is graphed on the coordinate plane.<br><br> What is the perimeter of ΔABC?
    14·1 answer
  • Simplify<br> 4a + 5b – 3b + a
    7·1 answer
  • What % of $10 = $2??????
    9·1 answer
  • A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!