1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
2 years ago
6

A scale drawing of a building shows 1 inch = 8 feet. How many feet are represented by 3 ¾ inches on the drawing?

Mathematics
1 answer:
Gennadij [26K]2 years ago
6 0

Answer:

30 feet is represented by 3 3/4 inches on the drawing

Step-by-step explanation:

We have the relation as;

1 inch = 8 feet

Thus;

3 3/4 inches = x feet

x = 3 3/4 * 8

x = 15/4 * 8

x = 30 feet

You might be interested in
What is the perimeter of the figure?"
maksim [4K]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Perimeter= 4× 3.5 in

=14 in

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help asap!!!!!!
RSB [31]

Answer:

z = 66

Step-by-step explanation:

QT is a midsegment. Thus, applying the midsegment theorem:

RS = 2(QT)

QT = z - 33,

RS = z

Plug in the values into the equation

z = 2(z - 33)

z = 2z - 66

Subtract 2z from each side

z - 2z = -66

-z = -66

Divide both sides by -1

z = 66

5 0
2 years ago
53% of what number is 384? <br> i got 724.52 how do i round it to the hundredths place?
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

thats right.

Step-by-step explanation:

the first place after the decimal is tenths, second, hundredths, third thousands, and so on

6 0
3 years ago
ANSWER FAST: What is 14/15 hours ahead of 7:00 PM?
melomori [17]

Answer:

8:00 to 9:00am

Step-by-step explanation:

7 plus 14=21 21-12= 9 am so between 9:00 and 10:00 am

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 10x² if value of x is 2?​
zvonat [6]

Answer:

Step-by-step explanation:

20

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the simplified form of 4x^2-25 over 2x-5
    10·2 answers
  • Help please <br> Right angle triangle
    14·2 answers
  • The cost per pound is described as the unit price. If 2 lbs of meat cost $4.88, what is the unit price for (cost for 1 lb of mea
    10·1 answer
  • Cindy earns $10.50 per hour working at a restaurant. On Friday, she spent 1 3/4 hours cleaning, 2 1/3 hours doing paperwork, and
    11·1 answer
  • How to find exact functional value from sin 150 degrees
    8·1 answer
  • You stuffed 108 envelopes in 45 minutes. At this rate, how many envelopes can you stuff in 2 hours?
    5·1 answer
  • The segments shown below could form a triangle?
    8·2 answers
  • FEE
    14·1 answer
  • Help pleasseeeeeeeee
    14·1 answer
  • What is the final cost for an item that cost $30 and has a tax rate of 7%?<br> *
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!