1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maksim [4K]
2 years ago
5

Elizabeth bought some orange juice from a store. The orange juice cost $3.19 for 11 fluid ounces. She wants to buy more fruit ju

ice, but at the same price per ounce as the orange juice. Which of the following juices could Elizabeth buy?
A.
pomegranate juice at $4.64 for 18 fluid ounces
B.
watermelon juice at $4.93 for 16 fluid ounces
C.
apple juice at $4.64 for 16 fluid ounces
D.
cranberry juice at $4.35 for 14 fluid ounces
Mathematics
2 answers:
Valentin [98]2 years ago
5 0
Elizabeth could buy any juice that has an unit rate equal to
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
Divide the total cost by the total volume
so

therefore
Elizabeth could buy any juice that has an unit rate equal to
Mrac [35]2 years ago
3 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

3.19 divided by 11 is .29

.29 times 16is 4.64

You might be interested in
(3w-8)(5=w)=0 ,What is w?
Lemur [1.5K]

Answer:

- 1. 5 as decimal

-3 / 2 as a fraction

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Algebra 2 help!!!!!!
Elza [17]
Yes here multiply takes place not divide
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The maximum capacity of the school auditorium is 420 people. Write an inequality for the situation. Tell what type of numbers th
posledela
The number of people in the auditorium can be less than or equal to 420 so let p represent the number of people
The inequality is p≤420
4 0
3 years ago
What is the solution of the linear system of equations?
Maksim231197 [3]

Answer:

(-1, 1)

Step-by-step explanation:

It's where they intersect.

4 0
2 years ago
3 pound of pasta that serves 8 people. How many pounds I need to serve 64 people
Alexandra [31]

Answer:24 pounds

Step-by-step explanation:3x8 equals 24

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I GIVE FIVE STARS AND THANKS<br> look at the screenshot--help??
    5·2 answers
  • F(x)=4x-8 and g(x)=5x+6, find (f+g)(x)
    5·1 answer
  • The researcher is interested to know if policy A (new) is more effective than policy B (old). Frame the hypothesis and describe
    8·1 answer
  • What is the length of AB?
    9·2 answers
  • Solve for y.<br> (3x - 3)<br> Enter your answer in the box.<br> y=<br> C<br> (8-4)
    9·1 answer
  • Plz help i need this soon​
    10·1 answer
  • Factor the polynomial expression x^4 + x^2 − 20.
    11·1 answer
  • Find the slope of the graph. Write it as a fraction or whole number (not a mixed number) 
    10·1 answer
  • Due Soon Need Help Geometry!
    9·1 answer
  • Write the number shown in standard notation.
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!