1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
3 years ago
5

Find the value of x in the figure

Mathematics
1 answer:
quester [9]3 years ago
4 0

Answer:

the correct ans is 37 .

(4x+2)° = 150°.... opposite angles of measure are

congruent.

4x+2 = 150

4x = 150-2

4x = 148

x = 148/4

x = 37.

You might be interested in
Please give me correct answer and fast answer it if know answer only
Stolb23 [73]

Answer:

Approximatley 5.8 units.

Step-by-step explanation:

We are given two angles, ∠S and ∠T, and the side opposite to ∠T. We need to find the unknown side opposite to ∠S. Therefore, we can use the Law of Sines. The Law of Sines states that:

\frac{\sin(A)}{a}=\frac{\sin(B)}{b} =\frac{\sin(C)}{c}

Replacing them with the respective variables, we have:

\frac{\sin(S)}{s} =\frac{\sin(T)}{t} =\frac{\sin(R)}{r}

Plug in what we know. 20° for ∠S, 17° for ∠T, and 5 for <em>t</em>. Ignore the third term:

\frac{\sin(20)}{s}=\frac{\\sin(17)}{5}

Solve for <em>s</em>, the unknown side. Cross multiply:

\frac{\sin(20)}{s}=\frac{\sin(17)}{5}\\5\sin(20)=s\sin(17)\\s=\frac{5\sin(20)}{\sin(17)} \\s\approx5.8491\approx5.8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Yolanda is buying a car with a base price Of 16,750. She must also pay the options,fees,and taxes shown.The car dealership will
kirill115 [55]
Yes she would and why well because if you multiply 395 ×48 which 395 is each month what she is going to pay and 48 months she has to pay well that equals 18,960 and the price is 16,750 so Yolanda well be able to pay her car in no time.
3 0
3 years ago
A) b=2 i used cos
ivann1987 [24]

Answer:

sin 30=B/C

1/2=B/C

2B=C

B=C/2

3 0
3 years ago
What is the easiest way to find the answer?
amid [387]

multiply the number of ounces by the price per ounce

Blue jelly beans cost 0.28 per ounce and there are 4 ounces

 4 * 0.28 = 1.12

red jelly beans cost 0.55 per ounce and there is 3 ounces

3 *0.55 = 1.65

now add the totals: 1.12 +1.65 = 2.77

 this is more than the total they want of 2.20

 so it is not reasonable.

3 0
3 years ago
Renee hiked for 4 3/4 miles. After resting, Renee hiked back along the same route for 3 1/4 miles. How many more miles does Rene
Alecsey [184]
4 3/4 - 3 1/4 = 1 2/4, which is 1 1/2 OR 1.5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sam's van travels 208.8 miles on 9 gallons of gasoline. Hasan's small car travels 234.4 miles on 8 gallons of gasoline. What is
    5·2 answers
  • Lolita reads 245 pages in 5 hours. How fast does she read? <br>     
    15·2 answers
  • The total area of two square windows is 1025 in2. Each side of the larger window is 5 in longer than the sides of the smaller wi
    10·2 answers
  • From 12 teachers to 48 teachers using percent
    5·1 answer
  • Find the midpoint of the segment with the following endpoints.<br> (10,7) and (5, 4)
    14·1 answer
  • Plz Answer fast?????
    6·2 answers
  • Solve for x x/6 = 12
    11·1 answer
  • For each equation, determine if x=2 is a solution.
    9·1 answer
  • If f(x)=x2+3x−2, find f(−2).
    13·2 answers
  • Write the sentence as an equation.<br><br> the quotient of 331 and u is the same as 13
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!