A Non-example is like there we not enough to grapha
Answer:
c...
Step-by-step explanation:
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
The equation would be y = 1/23x - 251/23
Step-by-step explanation:
To start, you need to locate the slope of the first equation. Since the slope is the coefficient of x, we know it to be -23. Now, the perpendicular slope is the opposite and reciprocal of that, which makes the new slope 1/23.
Now that we have this, we can use the point and the slope in point-slope form to get the equation.
y - y1 = m(x - x1)
y - 11 = 1/23(x - 2)
y - 11 = 1/23x - 2/23
y = 1/23x - 251/23
-2x+3=15
Subtract 3 from both sides:
-2x=12
Divide -2 from both sides:
X=-16 is your answer