1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andrew-mc [135]
2 years ago
10

A textbook store sold a combined total of 392 physics and psychology textbooks in a week. The number of physics textbooks sold w

as three times the number of psychology textbooks sold. How many textbooks of each type were sold?
Mathematics
1 answer:
katen-ka-za [31]2 years ago
5 0

Answer:

Psychology textbooks = 98 and physics textbooks = 294

Step-by-step explanation:

Let there are x psychology textbooks sold.

No of physics textbooks sold = 3x

ATQ,

A textbook store sold a combined total of 392 physics and psychology textbooks in a week.

x + 3x = 392

4x = 392

x = 98

It means there are 98 psychology textbooks sold and 3x = 3(98) = 294 physics textbooks sold.

You might be interested in
Please I need help in a rush
baherus [9]

Answer:

i think the answer is 392= 49/Q

3 0
3 years ago
Which co-ordinates do you plot to draw the graph of x + 2y = 3 ?
pychu [463]
Just subisute values that will work
one easy way is to make one sides equal to only one of the placeholders, like y, and then lug in values in for x exg
x+2y=3
subtract x from both sides
2y=3-x
divideb bith sides by 2
y=-1/2x+3
subsitute valudes for x and get values for y
if x=2 then
y=-1/2(2)+3
y==-1+3
y=2
when x=2, y=2
when y=0 then y=3
3 0
3 years ago
He gave out half of the cookies in the morning. At lunch, he gave out 14 more. He then had 8 cookies left. How many cookies did
Vsevolod [243]

Answer:

44 cookies

Step-by-step explanation:

add the remaining cookies to the ones he gave away

(8+14)=22

double that

22x2

answer

44

3 0
2 years ago
What is the answer to 47000 + 3000 x 40 =
Elis [28]

167,000

Step-by-step explanation:

47000 plus 3000 mutipled by 40 gives you your answer

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
i bought 6 apples for0.30 dollars each and 5 oranges for 0.40 dollars each. how much did i spend ? write an equation then solve​
katovenus [111]

Answer:

3.8

Step-by-step explanation:

if the apples are 0.30 cents each then you multiply .3 X 6 and you get 1.8 because 1 apple is .30 cents you want to know how much is 6.

Next you pay .40 cents each for 5 oranges so .4 X 5 which is 2. And once again one orange is .40 cents so you multiply that by 5 to see the price of 5 oranges

Now you add the 1.8 to 2 and get 3.8

Now for the equation you just need to plug in what you did so...

(0.3 X 6) + (0.40 X 5) =  3.8

Glad i could help :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Hurricane Katrina in 2005 dumped 6.5 trillion gallons of water on land. If the 6.5 trillion gallons of water were a
    5·1 answer
  • An equilateral triangle has a perimeter of 90 inches. Find the area of the equilateral triangle in simplest radical form.
    12·1 answer
  • How find th missing hight
    7·2 answers
  • The city of Arachna has a spider population that has been doubling every year. If there are about 100,000
    15·2 answers
  • The number of sweets s that each friend gets is the number of sweets in a box n divided by the number of friends f the sweets ar
    10·1 answer
  • The perimeter of a square is 7.2 meters how long is each side ?
    5·2 answers
  • ) As an ice cube melts its surface area is decreasing at a rate of 6cm2/sec. Find the rate at which the length of each side is d
    15·1 answer
  • *<br> The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
    9·1 answer
  • What is x and measure b? please help:)
    8·2 answers
  • Can someone please help mee (will give brainliest 20 points!!!)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!