1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nexus9112 [7]
3 years ago
14

Mark wants to order a pizza. Complete the explanation for which is the better deal. Round your answer to the nearest cent Use 3.

14 for pi. Donnie's Pizza Palace Diameter (in.) 14 22 Cost (5) 10 20 The 14-inch pizza costs about Jo per square inch while the 22-inch pizza costs about per square inch. The (select) v pizza is a better deal.​
Mathematics
2 answers:
N76 [4]3 years ago
5 0

Answer:

1486.14

Step-by-step explanation:

Umnica [9.8K]3 years ago
5 0

Answer:

jesus loves u !!!!!

Step-by-step explanation:

The bible tells me so

You might be interested in
Consider the equations 5x+10=30 and 5(x+10)=30. Do they have the same solution? Why or why not?
hodyreva [135]
If you simplify (take out the brackets) of this equation. 5(x+10)=30 then it would be

5 times x + 5 times 10 = 30

5x+10=30

So yes they have the same solution

3 0
3 years ago
The four highest scores on the floor exercise at a gymnastics meet were 9.685, 9.28, 9.366, and 9.5 points.
DaniilM [7]

Answer:

9.28 is lowest

9.685 is highest

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The following formula models the number of prison inmates, P, in thousands, who are in U.S prisons x years after 1980.
MariettaO [177]
2X^2+22x+318=1270
2x^2+22x-952=0
x^2+11x-476=0
(x+28)(x-17)=0
x=17
7 0
3 years ago
Tyler wants to buy a new tub and that cost $312. He has already saved the plan to save $24 per week over the next few weeks whic
laila [671]

Answer:

13 weeks

Step-by-step explanation:

Given that :

Cost of new tub = $312

Planned saving per week = $24

The number of weeks he'll have to save in other to be able to afford the tub can be obtained using the relation :

Number of weeks = cost of new tub / weekly saving

Number of weeks = $312 / $24

Number of weeks = 13 weeks

5 0
3 years ago
The lines shown below are parallel. If the green line has a slope of -27, what is
photoshop1234 [79]

A line is a one-dimensional shape that is straight, has no thickness, and extends in both directions indefinitely.

The correct option is A.

<h3>What is a line?</h3>

A line is a one-dimensional shape that is straight, has no thickness, and extends in both directions indefinitely.

The slope of the parallel line is always equal. Given the slope of the green line is -3/7, also, it is parallel to the red line. Therefore, the slope of the red line is -3/7.

Hence, the correct option is A.

Learn more about Line:

brainly.com/question/21511618

#SPJ1

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The controller​ (money manager) for a small company puts some money in a bank account paying 3​% per year. He uses some addition
    14·1 answer
  • How are the decimals 0.5 0.05 and 0.005 related
    8·1 answer
  • 100 POINTS ANSWER FAST
    14·2 answers
  • The measure of an angle is 63.7°. What is the measure of its supplementary angle?
    12·1 answer
  • Let f(x)=2x+ 3 find f (2b)​
    6·2 answers
  • 5 out of 12 people screened have developed the Cocacola Virus, which makes them only able to drink Coca-Cola and nothing else. I
    10·2 answers
  • Over the next 15 months you have to read at least 75 books. You have to read x books per month. The inequality "15x is greater t
    14·1 answer
  • While driving on the highway, Fiona averages 60 miles per hour. In the city, she averages 30 miles per hour. On a trip to her gr
    15·1 answer
  • A treadmill cost $2.199 with 6.3% sales tax
    6·1 answer
  • What is the unit price of 3.40 and 12
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!