1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anettt [7]
3 years ago
8

Actual of 24 times 15

Mathematics
1 answer:
Zepler [3.9K]3 years ago
6 0
360 is the answer that you need
You might be interested in
How many ways can 4 candy bars be chosen from a store that sells 30 candy bars (combination)
Morgarella [4.7K]

Answer:

Using the combination formula:

Number of combination of r object chosen from the total object i.e n is given by:

\frac{n!}{r! \cdot (n-r)!}

As per the statement:

4 candy bars be chosen from a store that sells 30 candy bars

Number of candy bars chosen from a store that sells 30 candy bars(r)= 4

and

Total candy bars(n) = 30

then substitute in the given formula we have;

\frac{30!}{4! \cdot (30-4)!}

⇒\frac{30!}{4! \cdot (26)!}

⇒\frac{30 \cdot 29 \cdot 28 \cdot 27 \cdot 26!}{1 \cdot 2 \cdot 3 \cdot 4 \cdot (26)!}

Simplify:

⇒\frac{657720}{24} = 27,405

therefore, 27,405  ways can 4 candy bars be chosen from a store that sells 30 candy bars

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the side length of a square with a perimeter of 96 meters
zloy xaker [14]

Answer:

24

Step-by-step explanation:

96 divided by 4 = 24

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
15/30 = n/34 round to the nearest tenth.
avanturin [10]
The equation given in the question has to be answered to the nearest tenth. The only thing that one should be careful about is the cross multiplication part. Other than that there is no difficulty in the given problem. Now let us get down to the equation in the question.
15/30 = n/34
30 * n = 15 * 34
30n = 510
n = 510/30
   = 51/3
   = 17
So the value of the unknown variable "n" comes out to be 17.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Josh works for The Milkshake Diner. The company wants to know which milkshake flavor is the most popular. Today, he surveyed
AlekseyPX

its b i think please vote me i need points

6 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of 3x^2
    14·2 answers
  • Which number is the smallest? 0.01010 <br> 0.00101 <br> 0.00100 <br> 0.01100
    10·2 answers
  • Five angles of a hexagon have measures 100 degrees 110 degrees 120 degrees, 130 degrees and 140 degrees. How much sides does it
    8·2 answers
  • Eduardo's average speed on his commute to work was 55 miles per hour. On the way home, he hit traffic and only averaged
    6·2 answers
  • Hi uwu pls help me i bad at math :'( it makes me cry
    5·2 answers
  • Combine like terms.
    13·2 answers
  • HFJHFJHFJFJFJHFJHFJHFHFGHFGHFd PLS HELP
    10·2 answers
  • 13.92 x 2.7≈ What’s the answer?
    12·1 answer
  • Rewrite 45 + 60 using the distributive property.
    12·2 answers
  • Math, help, please!<br> Find the value of x
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!