1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
9

What is the area of trapezoid DEFG with coordinates D(2,3) E(4,3) F(6,1) G(2,1)?

Mathematics
2 answers:
madam [21]3 years ago
8 0
The answer you are looking for is 6 square units I hope I am right sorry if I am wrong because I need to see the picture
Salsk061 [2.6K]3 years ago
4 0

Answer:

Answer is 6

Step-by-step explanation:

I took the quiz

You might be interested in
5^2 + 12^2 =13^2 true or false?
Luden [163]
True

5^2 = 25
12^2 = 144

25+144=169
13^2=169
6 0
3 years ago
What is the value of f(-4) in the piecewise function f(x)= -x-5 for -5<= x <= -2; -x^2+1 for -2<=x<=2; (x-3)^2+2 for
Alik [6]


We first need to pick the correct piece to use. In this case, we will use f(x) = -x-5 because -5<=-4.

Then, we use direct substitution:
f(-4) = -(-4) - 5
f(-4) = -1

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Michaela is training for a race. She runs 5 miles in 52 minutes. Her goal is to run 6 miles in 1 hour. By how many minutes per m
Leya [2.2K]

Answer:

2 min

Step-by-step explanation:

she runs 5 miles in 52 min

her goal is 6 miles

so if 5 miles is completed in 50 min then 1 mile = 10 min

and 6 mile = 60 min

6 0
3 years ago
Shauna makes 24 cupcakes per hour. She has already made 48 cupcakes. Let x represent the amount of time Shauna spends making the
GalinKa [24]
Y=24x+48

24 per hour (x) plus the 48 she already made would equal a total (y).
3 0
3 years ago
Which is the least <br><br><br> Pleas help ?!
fiasKO [112]

Answer:

0.35

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • Sarah is making a scale drawing of a painting that is 48 in. wide by 120 in. high. Her paper is 12 in. wide and 24 in. tall. She
    5·2 answers
  • What is the solution to the system of equations?
    15·1 answer
  • Look At the top. I need answers!!!!!
    12·1 answer
  • Jamie can work no more than 20 hours a week this summer. She needs to earn at least $256 a week to save enough
    5·1 answer
  • Solve the equation for y in terms of x<br><br> 3x-2y=6
    15·1 answer
  • Hannah says that 2.11 is a rational number. Gus says that 2.11 is a repeating decimal.
    13·1 answer
  • Jim invested $4,000 in a bond at a yearly rate of 4.5%. He earned $540 in interest.How long was the money invested?
    12·1 answer
  • What is the coefficient in the expression y + 14?
    14·1 answer
  • The function f(x) = –x2 – 4x + 5 is shown on the graph.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!