1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
11

Given that 100,000 centimeters is equal to 1 kilometer, convert 3.4 kilometers to centimeters.

Mathematics
1 answer:
zloy xaker [14]3 years ago
4 0

Answer:

3.4 km = 3.4 * 100,000 cm = 340,000 cm

You might be interested in
Which of the following equations has both 1 and −3 as solutions?
soldi70 [24.7K]
The answer is B)

x2+2x−3=0

Factor left side of equation.

(x−1)(x+3)=0

Set factors equal to 0.

x−1=0 or x+3=0

x=1

or

x=−3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Line Segment AB has a slope of 1/3 and line segment CD has a slope of 1/3. This proves that
Elena L [17]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Parallel lines have equal slopes, thus

line AB is parallel to line CD

8 0
3 years ago
Does someone know the answer
seropon [69]
11 square. units × 7 square. units × 1/2= B. 38.5 square. units.
7 0
3 years ago
Use example 4.4 on page 163 of the textbook as a guide. a set of data points and the equations of two lines are given. for each
koban [17]

B.y i think I’m not smart

6 0
3 years ago
The cost of 7 scarves is $71.75. What is the unit price?<br><br> The unit price is $<br> per scarf?
zhenek [66]

Answer:

<h2>$10.75</h2>

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I dont understand this can someone explain it
    14·1 answer
  • 50% of all the cakes Jenny baked that week were party cakes,1/5 were fruit cakes and the remainder were sponge cakes. What perce
    9·1 answer
  • WILL UPVOTE!!!
    9·2 answers
  • What is the probability of getting a odd number when you roll a dice
    13·2 answers
  • Emily's Mom sends her into the store with $10, telling her to buy as many apples as possible. If each apple costs 80 cents. how
    10·1 answer
  • Can someone please help me answer this?
    5·1 answer
  • A bus travels 440 miles in 8 hours. Which unit rate decribes the speed of the bus?
    6·2 answers
  • 2x+ 20 + 3x +40 =<br> 60 + 5X
    7·1 answer
  • PLEASE HELP! The avenues in a particular city run north to south and are numbered consecutively with 1st Avenue at the western b
    8·2 answers
  • Help! List all the pairs of triangles that are congruent by ASA (Angle-Side-Angle)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!