1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vladimir2022 [97]
3 years ago
12

Calcular en E 1231213123312312312123 123213213123

Mathematics
1 answer:
Stells [14]3 years ago
5 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

E = √ [ 5² + 2×( \frac{2}{3} )² + ( \frac{1}{3} )² + 7² + 6 ] = √(25 + \frac{8}{9} + \frac{1}{9} + 49 + 6) = √81 = 9

You might be interested in
Pizza is served in the school cafeteria every fourth school day. Tacos are served every third school day. Both pizza and tacos w
KIM [24]

Answer: secend day


Step-by-step explanation:


4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Add: x^5 - 4x^4 + 7x^3 + 8, 9x^3+ 7x^2 - 10, and -2x^5 + 7x^4 - 3x + 8.
Nastasia [14]

Answer:

\large\boxed{-x^5+3x^4+16x^3+7x^2-3x+6}

Step-by-step explanation:

(x^5 - 4x^4 + 7x^3 + 8)+(9x^3+ 7x^2 - 10)+(-2x^5 + 7x^4 - 3x + 8)\\\\=x^5 - 4x^4 + 7x^3 + 8+9x^3+ 7x^2 - 10-2x^5 + 7x^4 - 3x + 8\\\\\text{combine like terms}\\\\=(x^5-2x^5)+(-4x^4+7x^4)+(7x^3+9x^3)+7x^2-3x+(8-10+8)\\\\=-x^5+3x^4+16x^3+7x^2-3x+6

7 0
3 years ago
1,002 divided by 0.499
Zina [86]
Yuh can juss calendar it
7 0
3 years ago
Solve algebraically: <br> Y = x^2 + 5x - 17 <br> Y = x - 5
Ksenya-84 [330]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

What you could do is fill in 2 for the equation and y would equal -3 so for the first one it's like

y= 2^2 + 5(2) -17

y= 4 + 10 - 17 which turns into y= -3

In the second y it would be something like

y= 2 - 5 which would equal y= -3

so x=2

3 0
3 years ago
Melissa's family is driving out of state to her grandmothers house.They know it takes 20 gallons of gas to get there,and the cos
Lady_Fox [76]
I believe the family budget to make a one- way trip will be $140 because each gallon is $3.50. You need 20 gallons to get there which is $70. You need 20 gallons to get back which is another $70. You add both and is $140. Hope this helped.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Trevor solved the system of equations below. What mistake did he make in his work?
    9·1 answer
  • Write an inequality for the following statement: “You have to be at least 18 years old to vote.”
    10·1 answer
  • The points (7,r) and (8,9) fall on a line with a slope of 5. What is the value of r?
    8·1 answer
  • How many solutions does the equation have?
    15·1 answer
  • A gallon of orange juice costs $5.50 per gallon. What is the cost per cup of orange juice? What is the cost per fluid ounce of o
    8·1 answer
  • 64 is 66 2/3% of what number
    6·2 answers
  • Gio ran 5 miles yesterday. This distance is 80% of the distance he planned to run.
    8·2 answers
  • Sofia ordered sushi for a company meeting. They change plans and increase how many people will be at the meeting, so they need a
    11·1 answer
  • Help me. Two numbers have a sum of 30. Half of their difference is 7. Find the numbers.
    14·2 answers
  • An icicle with a diameter of 15.5 centimeters at the top, tapers down in the shape of a cone with a length of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!