1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alla [95]
3 years ago
9

hala paid $1,202.17 for the carpet in her living room. The room has an area of 251.5 square feet. what was her unit cost of carp

eting in dollars per square foot
Mathematics
2 answers:
iris [78.8K]3 years ago
7 0

Answer:

4.78

Step-by-step explanation:

1202.17/251.5 = 4.78

4.78 per unit

Elena L [17]3 years ago
6 0

Answer:

$4.78 per square foot

Step-by-step explanation:

Find the unit cost by dividing the total cost by the number of square feet:

1,202.17/251.5

= 4.78

So, the unit cost is $4.78 per square foot

You might be interested in
Solve this: k/3 = -4​
Veseljchak [2.6K]

Step-by-step explanation:

  • k/3= -4
  • k= -4×3
  • k= -12

<h2>stay safe healthy and happy.</h2>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help with #5 please
slega [8]

729. multiple 9 times 9 then 81 times 9 and you get D

7 0
3 years ago
What is the average rate of change for ƒ(x) = −3x + 79 over the interval 2 ≤ x ≤ 4?
Ainat [17]

Answer:

The average rate of change is -3.  

Step-by-step explanation:

Given : Function f(x)=-3x+79 over the interval 2 ≤ x ≤ 4.

To find : What is the average rate of change ?

Solution :

Function f(x)=-3x+79 over [2,4]

The rate of change is the slope of the line,

So, \text{Rate of change}=\frac{f(4)-f(2)}{4-2}

f(4)=-3(4)+79

f(4)=-12+79

f(4)=67

f(2)=-3(2)+79

f(2)=-6+79

f(2)=73

Substitute,

\text{Rate of change}=\frac{67-73}{4-2}

\text{Rate of change}=\frac{-6}{2}

\text{Rate of change}=-3

Therefore, The average rate of change is -3.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four ways on how save water​
irina1246 [14]
Turn off the faucet if not in use
Take shorter showers
Water your plants only when it needs it
Don’t throw trash on the sea
6 0
3 years ago
Please help <br> answer asap
ss7ja [257]
Do u still need the answer to this problem its been 2 weeks now!!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Joe spends $8 on lunch and 6.50 on dry cleaning.He also buys 2 shirts that cost the same amount. Joe spends a total of $52.What
    6·2 answers
  • Help me plz good points
    10·1 answer
  • Evey month the bank withdraws $15 from netsy checking account as a service fee . Betsy had budgeted $75 for the next few fees se
    11·1 answer
  • What is 1/4 equal to?
    11·2 answers
  • a car rent is $240 per week plus $1.00 per mile. Find the rental cost for a two week trip of 500 miles for a group of three peop
    7·1 answer
  • What is the answer 2+2*3+2*2+4=​
    9·2 answers
  • Both parts A and b have three digits multipliers. Why are there three partial products in part a and only two partial products i
    6·1 answer
  • Mr. Simpson deposits his money in a savings account at the Springfield Bank. Would he earn more money with simple interest or wi
    5·1 answer
  • First and Second Street are parallel to each other.
    8·1 answer
  • Find the 14th term of the geometric sequence 2, 6, 18,
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!