1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
3 years ago
7

Rosena bought an 8 pack of donuts to share with her friend at school. The donuts cost $28.00 all together. What is the unit rate

for the donuts in $/donuts?
Mathematics
2 answers:
Ne4ueva [31]3 years ago
4 0

Answer:

$3.50/donut

Step-by-step explanation:

Since Rosena bought an 8-pack of donuts for $28.00, we can say that the price of $28.00 corresponds with this pack.

The unit rate represents the price per donut, assuming a constant proportion.

The pack that Rosena bought contains 8 donuts. Therefore, to find the price of one donut, divide the price that corresponds with the 8-donut pack by 8, because 8\div 8=1.

The price of the 8-pack of donuts was \$28.00. Diving by 8, we have:

\frac{\$28.00}{8}=\boxed{\$3.50}

Therefore, the unit rate for the donuts is $3.50/donut.

Setler [38]3 years ago
4 0

Answer:

$3.5

28/8 = 3.5

You might be interested in
Supplementary angles always add up to 180 degrees. TRUE OR FALSE
erica [24]

Answer:

yes this is true.

Supplementary angles always add up to 180°.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jeep Track<br>Perimeter:<br>15 ft<br>40ft<br>55 ft<br>17 ft<br>10 ft<br>8 ft<br>102 t<br>​
krek1111 [17]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
20 POINTS AND BRAINLIEST Ed has 93 marbles. In which sequence can he arrange them in to use all the marbles?
horsena [70]

Answer:

D. A sequence with 5 terms that starts with 3 and has a common ratio of 2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which rule explains why these scalene triangles are similar?
miskamm [114]

Answer:

D. None of the above; the triangles cannot be proven similar

Step-by-step explanation:

There are no signs that shows the triangles are similar or congruent for given information. So the answer is last option :

D. None of the above; the triangles cannot be proven similar

6 0
3 years ago
How many micrometers long is one edge of a centimeter cube
Alex
10000 micrometers if it is one cenimeter per side
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nico has 70 stamps. About 5/8 of them are animal stamps. About how many of Nico's stamps are animal stamps?
    12·1 answer
  • Help plz and thank u
    9·1 answer
  • Which of the following is the correct equation of a circle whose center has coordinates (1, 6) and radius = 4.
    14·2 answers
  • tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. t
    14·1 answer
  • The product of 3 and y decreased by 7
    6·1 answer
  • 195.43 rounded to the nearest 10th
    14·1 answer
  • State if the triangles in each pair are similar. If so, state how you know they are similar
    13·2 answers
  • PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!
    10·1 answer
  • What percent is equivalent to 24/50?<br><br><br> 24%<br><br> 48%<br><br> 50%<br><br> 52%
    5·2 answers
  • GIVING OUT 50 POINTS
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!