1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastovalidia [21]
2 years ago
11

Match each vertex in ABC to its corresponding vertex in the dashed triangle.

Mathematics
1 answer:
Lelu [443]2 years ago
3 0

A -> A

B -> E

C -> D

Theyre similar triangles, ABC = AED

You might be interested in
What is 10 times 10 times 10 times 10 times 10 in exponent form and word form what is the answer
jolli1 [7]
10^{5} in exponent form and in word form it is 10 to the 5th power
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
2.85 tons when rounded to the nearest hundreds
Vinil7 [7]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is equivalent to radical 10 ^3/4
egoroff_w [7]
Cuberoot(10)^4 is the answer
3 0
3 years ago
Tom and Jerry have a pool with a diameter of 12 ft. What is the<br> circumference of the pool?
RSB [31]

Hello!

Answer:

\large\boxed{C = 12\pi ft\text{ or } C = 37.68ft}

\text{Formula for the circumference of a circle:}

C = d\pi

\text{In this instance, d = 12 ft. Plug this value into the equation:}

C = 12\pi ft \text{ or } C = 37.68 ft (\pi = 3.14)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Look at this graph.
Shtirlitz [24]

Answer:

It's exponential

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 30% of ____games is 32 games
    7·2 answers
  • What is the anwer? plz help. 2(4x+2) = 4x - 12(x-1)
    6·2 answers
  • A chef uses 3 3/4 pounds of semolina flour and 1 5/8 pounds whole wheat flour for each batch of pasta she makes. One week she us
    14·1 answer
  • How would I work This Problem out and solve it thank you!
    13·1 answer
  • What is the decimal for 1/8
    13·2 answers
  • One apple and three oranges cost $5.10 and another 5 oranges and one Apple cost $7.50 what is the price of one apple and one ora
    13·1 answer
  • Please help me I need a great help
    10·1 answer
  • 5<br> Explain<br> why 36% is<br> less than 3/8
    5·1 answer
  • Solve.<br> 4.75 x $2.20 =<br> $9.45<br> $10.55<br> $9.55<br> $10.45
    5·2 answers
  • Write an English phrase that would translate into the following mathematical expression.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!