1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Umnica [9.8K]
3 years ago
11

What’s the slope-intercept for this equation???

Mathematics
2 answers:
trapecia [35]3 years ago
8 0

Answer:

y=4/3x+11

Step-by-step explanation:

To calculate the slope do difference in y divided by difference in x. Notice the different scales on the x and y axis.

The y intercept is where the line cuts through the y axis, (11)

andrezito [222]3 years ago
7 0
Y= 2/3x + 10 (or 11?) is the equation
You might be interested in
The equation d = d equals StartFraction m Over V EndFraction. can be used to calculate the density, d, of an object with mass, m
Alisiya [41]

Answer:

m/d = V

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
La media de una población es 683.5g y su desviación estándar 52.1g. Determina la puntuación estándar para el valor 652.1​
Ket [755]

Respuesta:

- 0,60

Explicación paso a paso:

Dado que:

Media poblacional, μ = 683,5

Desviación estándar, σ = 52,1

Puntuación, x = 652,1

La puntuación estandarizada, Z = (x - μ) / σ

Puntuación Z = (652,1 - 683,5) / 52,1

Puntuación Z = - 31,4 / 52,1

Zscore = −0.602687

Puntaje estandarizado = - 0.60

7 0
3 years ago
A woman is 59 and one twelfth inches tall and her son is 57 and five ninths inches tall. How much taller is the woman​?
mihalych1998 [28]

Answer:

1 and 19/36 inches

Step-by-step explanation:

All you have to do is subtract the woman's height by her son's height.

59 and 1/12 - 57 and 5/9 is 1 19/36

7 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line that passes through (1,-4) and (-4,-6)​
Fudgin [204]

The slope of the line is 4/10

remember: rise over run

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 300 of the 500 girls and 450 of the 600 boys attend the spring carnival. Which group has the greatest percent attendance
    11·1 answer
  • True or false.
    9·1 answer
  • the length of a screwdriver is 19 centimeters. the handle is 5 centimeters long . what is the length of the top of the screw dri
    13·1 answer
  • Use forward and backward difference approximations of O(h) and a centered difference approximation of O(h2) to estimate the firs
    7·1 answer
  • What percent of 67.5 is 7.02
    5·1 answer
  • !!PLEASE HELP MY PARENTS ARE MAD AT ME FOR MY GRADES!! f( x) = -3 x – 5, calculate f(-7)
    6·2 answers
  • Your 3rd quarter final will be in April. The test will be 100 points total and contain 35 questions.
    8·1 answer
  • What is the algebraic equation of the product of twenty and five minus seventy-eight is n?
    12·1 answer
  • Change the following decimal to a fraction. Express your answer like the following example (ex: 9.5 = 9 1/2) 4.125 = ?
    10·2 answers
  • Steve read 400 pages in 5 days. Write two equivalent reading rates?​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!