1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Archy [21]
2 years ago
6

A cook has 4 cups of raisins to make oatmeal cookies. The recipe requires 3 cup of raisins for each

Mathematics
1 answer:
Ierofanga [76]2 years ago
7 0

Answer: 1⅓ batch of cookies

Step-by-step explanation:

From the question, we are given the information that a cook has 4 cups of raisins to make oatmeal cookies and that the recipe requires 3 cup of raisins for each batch of cookies.

Therefore, the number of batches of cookies that the cook can make will be the number of cups of rasins that the cook has divided by the number of reasons needed for each cookie. This will then be:

= 4/3

= 1⅓ batch of cookies

You might be interested in
Francine bought 3 shirts that cost $2500 each before the discount. What was her total after the 5% discount was applied?
Damm [24]

Step-by-step explanation:

total purchase less than $5000 $5000 to $10,000 over $10,000. discount 25% 30% 35%

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose you are going to draw two cards from a standard deck without replacement. What is the probability that the first card is
Pavel [41]

Answer:

4/663

Step-by-step explanation:

1/13 = probability of ace (as 1st card)

4/51 = probability of jack (as 2nd card) -->

4/663

5 0
3 years ago
Calculators were purchased at $62 per dozen and sold for $38 for three calculators. Find the profit for selling 5 dozen calculat
dedylja [7]
Each calculator sold for $12.67 . So 5 would be $63.35
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many line segments are parallel to fe
polet [3.4K]
Can you repost with the picture please
8 0
3 years ago
At the grocery store, Emily notices that it costs
Dmitriy789 [7]

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Ignacio wants to build a bigger toy box for his cousins. Their current toy box has dimensions of 24 inches by 18 inches by 18 in
    9·1 answer
  • Help on number 2 please?​
    15·1 answer
  • What is the median of 3 8 14 14 14 15 15 15 16 18<br> Plz help me
    10·2 answers
  • the weight of abes dog can be found using the expression 2(x+3), where x is the number of weeks. the weight of karens dog can be
    10·1 answer
  • 17 and 18 please :)?
    15·1 answer
  • R=p/4(c+k) for k, please help, thank you!
    5·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!!!! PLZ HELP ASAP!!!
    11·1 answer
  • Find two fraction with the same<br> denominator that are equivalent to 7/8 and 5/12 ​
    15·1 answer
  • I will give a brainliest and 20pts to the person that can use the Pythagorean theorem to solve for x. Please help. I went over i
    6·1 answer
  • Middle school math pls help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!