1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentina_108 [34]
3 years ago
6

Which expression is equivalent to 4 (3n - 5)?

Mathematics
1 answer:
Fynjy0 [20]3 years ago
4 0
12n - 20 is the answer
You might be interested in
Given m||n, find the value of x.
Darya [45]

Answer:

x = 19

Step-by-step explanation:

6x+4 + 4x - 14 = 180

10x    - 10 = 180

10 X = 190

x = 19

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Its a word problem. Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much
Pepsi [2]

Answer:

$15

Step-by-step explanation:

unit rate means how much he earns in 1 hour

so if he earns $60 in 4 hours

then you have to divide 60 by four

which gives you $15

that means he earn $15 in one hour

7 0
3 years ago
Use the formula to evaluate the series 3-9+27-81+...-a8
Andrej [43]

In the given series, we see that the first term is 3 and the common ratio between the succeeding terms is -3. To solve for the sum of the first 8 terms, we use the equation,

                                    Sum = (a1)(1 – r^n) / (1 – r)

Substituting the known terms,

                                    Sum = (3)(1 – (-3)^8)/(1 - -3) = -4920

<span>Thus, the answer is -4920.</span>

6 0
3 years ago
Pt 3 7/7 lasttt one helpppp
Akimi4 [234]

Answer:

2n+2

Step-by-step explanation:

-n + (-3) +3n + 5 -3

       (-3+5)  =2  

-n +2+n+3n

3n-n =  2n

2n+2

8 0
3 years ago
On Tuesday Emily bought four posters,
hram777 [196]

Answer: 16 posters

Step-by-step explanation:

Monday - Had owned 16 posters

Tuesday - Bought 4 posters, adding up to 20

Wednesday - Half of the posters were destroyed, half of 20 is 10

Thursday - 10 posters remained.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Brenda conducts a survey of 100 students to see how their study habits and their grades are related. She wants to see whether st
    8·1 answer
  • Part A: Solve −np − 70 &lt; 40 for n. Show your work. (4 points) Part B: Solve 4w − 7k = 28 for k. Show your work. (6 points
    15·1 answer
  • Which of the number(s) below are potential roots of the function? p(x) = x4 + 22x2 – 16x – 12 ±6 ±1 ±3 ±8
    13·2 answers
  • PLEASE HELP!!! Which Equation is represented by the graph?
    5·2 answers
  • Five times the difference of twice a number and twelve is negative twenty. Find the number. I need help with this guys please so
    9·1 answer
  • What is the range of y=10x
    9·1 answer
  • Jessica is buying chicken wings and hamburger meat for a party. One bag of chicken wings costs $6. Hamburger meat costs $3 per p
    7·1 answer
  • (7/2 - 1/3) x (-2) ^2 + 1/2
    6·1 answer
  • I need help asap, I have school tomorrow and I have 4 math papers due and haven't done any of them
    8·2 answers
  • A business man has 200 bags of maize flour each weighing 50000 grammes. Find the total weight of the bags in kilograms ​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!