<span>(Net) Income - Expenses = Net Gain/Loss
Net gain is:
when the remainder of money calculated is a positive number.
Net loss is:
when the remainder of money calculated is a negative number.
Expenses are:
money that is spent on a variety of things.</span>
$37,500 profit
To solve this, find the unit rate by dividing 2500 by 20. This will get you an average of $125 profit made per product sold. Then multiply that by 300 (the number of products sold in total) to get your answer of $37,500 profit total.
Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer:
7.2 million dollars
Step-by-step explanation:
The domain of the function the complete set of possible values of the independent variable. In this case the domain includes all real numbers except 189.
From;
T(p) = 0.50 (p - 189)
When p = 203.4 million dollars
T(p) = 0.50 (203.4 - 189)
T(p) = 7.2 million dollars
Answer:
1370 feet (3 sf)
Step-by-step explanation:
(210)²×sin(2×45)/32.2
1369.565217