1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harrizon [31]
3 years ago
6

In Mrs. Hu’s classroom, 4/5 of the students have a dog as a pet. Of the students who have a dog as a pet, 2/3 also have a cat as

a pet. If there are 45 students in her class, how many have both a dog and a cat as pets?
Mathematics
1 answer:
Vlad1618 [11]3 years ago
3 0

Answer:

24 students

  • Find 4/5 of 45 students, which is 36 students, these have dogs
  • Find 2/3 of 36 students, which is 24 students, these also have cats
You might be interested in
Select the three models that represent 45%.
Ierofanga [76]

Answer:

All but the one on the bottom left

6 0
3 years ago
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.
Alona [7]
A

Durhsvsn its a I try
6 0
3 years ago
The quotient of 49 and d increased by the product of k and f?
stich3 [128]
"d increased by the product of k and f" is d+kf

49/(d+kf)

The final answer is 49/(d+kf)~
6 0
3 years ago
What is the line of symmetry of the parabola y=x2+6x-9?
Rzqust [24]
First we have to find the vertex (h,k) h is also x and it also is the a xis symmetry

1st: group the number
(X2+6x)-9

2nd: use b/2

6/2 = 3 , 3^2= 9

(X2+6x+9)-9-9

(X2 + 3)-18

Vertex is 3,-18 so the symmetry is 3
5 0
3 years ago
A leaf fell into a river and traveled 140 meters in 4 minutes how many meters did the leaf travel per minute ​
Alekssandra [29.7K]

Answer:

The answer is 35

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Olivia finished a race in 40.64 seconds. Patty finished the race in 40.39 seconds. Miguel finished the race in 41.44 seconds. Ch
    14·1 answer
  • A 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed
    9·1 answer
  • Diego says that if you cube the number 4 and then take the cube root of the result, you end up with 8. Is diego correct? Explain
    8·1 answer
  • What is the distance between –3 and 2 on the number line?
    14·1 answer
  • A person’s website specializes in the sale of rare or unusual vegetable seeds. He sells packets of sweet-pepper seeds for $ 2.48
    14·1 answer
  • What is the answer please write a answer please
    7·2 answers
  • John can run 7 miles in 45 minutes. What is John's rate of speed in miles per hour?
    14·1 answer
  • The manufacturer of Pepsi claims that its 2-liter bottles contain, on average, no more than 250 calories. A sample of 20 2-liter
    9·1 answer
  • Ruby is visiting San Francisco. From her hotel she walks 1 block east and 4 blocks south to a coffee shop. Then she walks 2 bloc
    14·2 answers
  • Plssss help will mark brainliest
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!