1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Harrizon
[31]
3 years ago
6
In Mrs. Hu’s classroom, 4/5 of the students have a dog as a pet. Of the students who have a dog as a pet, 2/3 also have a cat as
a pet. If there are 45 students in her class, how many have both a dog and a cat as pets?
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Vlad1618
[11]
3 years ago
3
0
Answer:
24 students
Find 4/5 of 45 students, which is 36 students, these have dogs
Find 2/3 of 36 students, which is 24 students, these also have cats
Send
You might be interested in
Select the three models that represent 45%.
Ierofanga [76]
Answer:
All but the one on the bottom left
6
0
3 years ago
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.
Alona [7]
A
Durhsvsn its a I try
6
0
3 years ago
The quotient of 49 and d increased by the product of k and f?
stich3 [128]
"d increased by the product of k and f" is d+kf
49/(d+kf)
The final answer is
49/(d+kf)
~
6
0
3 years ago
What is the line of symmetry of the parabola y=x2+6x-9?
Rzqust [24]
First we have to find the vertex (h,k) h is also x and it also is the a xis symmetry
1st: group the number
(X2+6x)-9
2nd: use b/2
6/2 = 3 , 3^2= 9
(X2+6x+9)-9-9
(X2 + 3)-18
Vertex is 3,-18 so the symmetry is 3
5
0
3 years ago
A leaf fell into a river and traveled 140 meters in 4 minutes how many meters did the leaf travel per minute
Alekssandra [29.7K]
Answer:
The answer is 35
Step-by-step explanation:
6
0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
Olivia finished a race in 40.64 seconds. Patty finished the race in 40.39 seconds. Miguel finished the race in 41.44 seconds. Ch
14
·
1 answer
A 50 lb bag of grass seed cost $222.50 find the unit cost per lb of this grass seed
9
·
1 answer
Diego says that if you cube the number 4 and then take the cube root of the result, you end up with 8. Is diego correct? Explain
8
·
1 answer
What is the distance between –3 and 2 on the number line?
14
·
1 answer
A person’s website specializes in the sale of rare or unusual vegetable seeds. He sells packets of sweet-pepper seeds for $ 2.48
14
·
1 answer
What is the answer please write a answer please
7
·
2 answers
John can run 7 miles in 45 minutes. What is John's rate of speed in miles per hour?
14
·
1 answer
The manufacturer of Pepsi claims that its 2-liter bottles contain, on average, no more than 250 calories. A sample of 20 2-liter
9
·
1 answer
Ruby is visiting San Francisco. From her hotel she walks 1 block east and 4 blocks south to a coffee shop. Then she walks 2 bloc
14
·
2 answers
Plssss help will mark brainliest
9
·
2 answers
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!