1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddik [55]
3 years ago
15

Solve the equation 4x-12=(11-3x)

Mathematics
1 answer:
allochka39001 [22]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

4x - 12 = 11 - 3x

Bringing like terms on one side

4x + 3x = 11 + 12

7x = 23

x = 23/7

You might be interested in
Distributive property -8(1+5m)
Stolb23 [73]

Answer:

im pretty sure that it is -48 there is a chance im wrong

Step-by-step explanation:

.

3 0
3 years ago
A straight line is drawn through the intersection of the two diagonals of a parallelogram. Prove that it exactly divides the par
zubka84 [21]

Answer:

I dont understand btw thanx for the points

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
55g as a percentage of 2.2kg
Evgesh-ka [11]

Answer:

2.5%

2.2kg=2200g

<u>\frac{x}{100}  \times 2200 = 55 \\ 22x = 55 \\ x = 2.5\%</u>

3 0
3 years ago
True or false: the basic rate can be calculated by dividing the basic wage by the hours worked? ​
kati45 [8]

Answer

true

Step-by-step explanation:

Divide the total earnings for the workweek, including earnings during overtime hours,

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Bcot%20%5Calpha%20%7D%7B1%20%2B%20cot%20%5Calpha%20%7D%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B1%7
strojnjashka [21]
Im not sure what its asking.. whats the question?
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Figure ABCDE≅figure FGHIJ , AB=16 , CD=10 , and EA=12 . What is the measure of HI¯¯¯¯¯ ? Enter your answer in the box.
    13·2 answers
  • If DM=45, what is the value of r?
    14·1 answer
  • A boat leaves the dock and travels 5 miles due south, then 12 miles due west.
    12·1 answer
  • Which graph best represents y= -x 2 + 2
    11·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • Can someone help me with this I just need the equation.
    11·1 answer
  • How do you determine the number of zeros to annex in the product of 0.002 and 0.003?
    10·1 answer
  • PLS HELP!!!! MARKING BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Multiply 1 over 2 multiplied by negative 1 over 4 . Which of the following is correct?
    9·2 answers
  • 3x+2y=1 5x-2y=-9 solve by substitution
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!