Shay wants to buy a bag of honey crisp apples. One bag has a cost of $6.00. If there are 12 apples in each bag, what is the unit
price per apple? Show your work. please help ill mark brainliest
1 answer:
Answer:
50 cents per apple
Step-by-step explanation:
to find the unit price you have to divide the total cost by number of apples
6.00÷12=0.5
You might be interested in
Answer: David made 120 drawings while at summer camp
2 x 3.99 = 7.98
3 x 4.49 = 13.47
1 x 4.99 = 4.99
Total: 26.44
50.00 - 26.44 = 23.56
Do you have an image of the survey
Where is it?
step by step:
Answer:
16
since it's the least that can be divided by both