Answer:
Brand A
Step-by-step explanation:
Comment
The question is one of finding out what the unit cost is.
Brand A: $4.59 has a count of 40
Brand B: $3.99 has a count of 30
Brand A
unit = 4.59 / 40 = 0.115
<em>Rounded: 0.12</em>
Brand B
unit = 3.99 / 30 = 0.133
<em>rounded: 0.13</em>
Brand A even with proper rounding is the better buy
I don’t think it is, sorry I’m not 100% sure, good luck though
Answer:
ratios equivalent to 1/3=2/6,3/9
Step-by-step explanation:
Double number line is a diagram used when. quantities have different units.
It shows each of the quantities on its own number line with corresponding pairs of values lined up.The values of each number line are not the same unless there is a 1:1 ratio between them.
some ratios equivalent to 1:3 are;
2:6,3:9,4:12,5:15,6:18,7:21,etc
Answer:
Step-by-step explanation:
Given two similar triangles.
Corresponding parts of similar figures have same ratio.
<u>Use ratios to find the value of x:</u>
- (4x - 5)/(x + 7) = 35/12.5
- (4x - 5)/(x + 7) = 14/5
- 5(4x - 5) = 14(x + 7)
- 20x - 25 = 14x + 98
- 20x - 14x = 98 + 25
- 6x = 123
- x = 123/6
- x = 20.5
<u>Find the value of FG:</u>
graph B shows the correct business equation.
we can represent it as
y = 5 + 2x
as x = 1 , y = 5+2×1=5+2=7
and so on.