1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AURORKA [14]
3 years ago
6

Can someone help me with this? lolz​

Mathematics
1 answer:
Tom [10]3 years ago
3 0

Answer:

Right angled triangle

Scalene

You might be interested in
Peter ran 15 miles without stopping during the marathon. Anne ran the distance that Peter ran before she stopped.    How far did
Anika [276]
The Answer Should be C
8 0
4 years ago
Two angles are supplementary if the sum of their measures is 180 degrees. find two supplementary angles such that the smaller is
kaheart [24]
If the larger angle is x and the smaller angle is y, y=(1/2)x+30 since it's 30 more than 1/2 of it. In addition, x+y=180 since they are supplementary. Plugging y=(1/2)x+30 into that, we get x+x/2+30=180=1.5x+30. Subtracting 30 from both sides, we get 1.5x=150. Next, we can divide both sides by 1.5 to get x=100 and y=(1/2)*100+30=50+30=80
8 0
3 years ago
A quadrilateral has angles that measure 87°, 69°, and 104°. What is the measure of the fourth angle? A. 50° B. 80° C. 100° D. 12
AveGali [126]
C. 100 because a quadrilateral must add up to 360. :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of a unit is made up of $6.25 material cost, $4.75 labour cost, and $3.25 overhead. What is the ratio that exists betwe
blsea [12.9K]

Answer:

The ratio that exist between this three elements are 25 : 19 : 13.

Step-by-step explanation:

Ratio compares one thing to another. Ratios indicate the comparison of the size of a number to another . One trick about ratio is that you can multiply or divide the ratios by same number. For example the ratio of boy to girls can be represented as 3 : 4. If you multiply the ratios by 2 you will get the ratio 6 : 8 and it still represent the same ratios of boys to girls. Ratios can be written as a fraction for example 3/4 for our example.

The cost of the unit is made up of $6.25 , $4.75 and $3.25.

$6.25  $4.75  $3.25 . Let us multiply by 100 to remove the decimals.

625 : 475 : 325 . Now let simplify the ratios by dividing through by 25.

625/25 : 475/25 : 325/25 . The simplest ratios can be written as follows

The ratios are 25 : 19 : 13.

6 0
3 years ago
Valerie runs track and field. At meets, Valerie lkes to buy protein bars, bananas and sports drinks Protein bars are $1. bananas
VladimirAG [237]

Complete Question

Valerie runs track and field. At meets, Valerie likes to buy protein bars, bananas, and sports drinks. Protein bars are $1, bananas are $0.50, and sports drinks are $2. Valerie has $10 to spend. She will spend no more than twice as much on sports drinks as bananas and at least three times as much on bananas as protein bars.

Let p represent the number of protein bars, b represent the number of bananas, and d represent the number of sports drinks that Valerie buys.

Which statements are true regarding Valerie's situation? Select all that apply A: p + 0.5b + 2d < 10 B: 0.5d + b + 3p < 10. C: d < 2b. D: b > 3p. E: 2d < b. F: 3b > p

Answer:

The statements that are true regarding Valerie's situation:

A: p + 0.5b + 2d < 10

C: d < 2b

D: b > 3p

Step-by-step explanation:

Lets represent

The number of protein bars as p.

The number of bananas as b.

The number of sports drinks that Valerie buys as d.

From the question:

We are told

Protein bars are $1

Bananas are $0.50

Sports drinks are $2.

She will spend no more than twice as much on sports drinks as bananas

d ≤ 2b = d < 2b

At least three times as much on bananas as protein bars.

b ≥ 3p = b > 3p

We are also told that:

Valerie has $10 to spend.

Hence:

$1 × p + $0.50 × b + $2 × d < $10

= p + 0.5b + 2d < 10

Therefore, the statements that are true regarding Valerie's situation:

A: p + 0.5b + 2d < 10

C: d < 2b

D: b > 3p

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Going at the same speed, the car traveled 120 km. Write down the formula for the dependence of time, t, from the speed, v. Find
    9·1 answer
  • The tax rate as a percent, r, charged on an item can be determined using the formula – 1 = r, where c is the final cost of the i
    9·2 answers
  • How do I do this don’t understand it?
    12·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • Let f (x)= x + 18 − 3 x − 15 Choose the correct interval form for the DOMAIN of f and then enter the values for the endpoint(s)
    15·1 answer
  • What is 4.62 expressed as an improper fraction
    12·2 answers
  • 25% of 124 is. Show your work
    14·2 answers
  • Every six customer at flower shop receives a free rose in every ninth customer see is a free lily what customer will be the firs
    6·1 answer
  • A point is reflected across the x-axis. The new point is located at (4.75, -2.25) Where was the original point located.
    13·1 answer
  • a rental car agency charges $210.00 per week plus $0.25 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for 33
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!