To find the unit rate you do
$1.39/8 oz.=.17
Then, you multiply the unit rate by the ounces
.17 * 14 oz. = $2.43
Answer:
nope
Step-by-step explanation:
y= 12
Y(y + 4) - y2 = 6
y2 + 4y - y2 = 6
4y = 6 ⇒ False
Answer:
Step-by-step explanation:
(9x-1)^-1/2 - (x+2)(9x-1)^-1/2
= (9x-1)^-1/2( 1 - (x + 2))
= (9x-1)^-1/2(-1 - x)
= -(x + 1)(9x-1)^-1/2
= -(x + 1) / (9x-1)^1/2