1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
2 years ago
6

A car is driven 600 miles and uses 20 gallons of gas. If gas is $1.05 per gallon, what is the gasoline cost per mile?

Mathematics
1 answer:
Brut [27]2 years ago
8 0

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If you change the sign of a point’s
zubka84 [21]
It will reflect the same distance over the Y axis, from the right side of the graph to the left side of the graph.
4 0
2 years ago
Solve the proportion x+1/3 = x/2<br><br> 5<br> 1<br> 2<br> 10
s344n2d4d5 [400]

Value of x is 2.

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Given that x+1/3 = x/2

Cross-multiply to find the value of x.

⇒ 2(x + 1) = 3x

⇒ 2x + 2 = 3x

⇒ x = 2

4 0
3 years ago
The corner convenience store sells candy bars at 4 for $2.91. At the price, how much would the store charge for 3 candy bars?
den301095 [7]

Answer:

$2.1825 or simplified is $2.18.

Step-by-step explanation:

<em>0.7275 per candy bars.</em>

<em>0.7275  x 4 = $2.91.</em>

So according to that logic,

<em>0.7275  x 3 = $2.1825.</em>

<em />

6 0
2 years ago
Corrine wants to purchase 9.6 pounds of trail mix. Each pound costs $1.20. How much will Corrine spend on trail mix?
Grace [21]

Multiply 9.6 pounds of trail mix by $1.20.

9.6 * 1.20 = 11.52

Corrine will spend $11.52 on trail mix.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
3.5 hours:$10 1/2 hour:$1.25. What is the unit rate in dollars per hour for each company?
Rasek [7]

One company wants $10 per 3.5 hours, so they want 10 / 3.5 ≈ 2,86 dollars per hour (after rounding to the closest hundreths).

Second company wants $1.25 per half an hour, so they want 2 * 1,25 = 2,50 dollars per hour.

The unit rate is 2,86:2,50

7 0
3 years ago
Other questions:
  • If you invest $500 at 4% interest,compounded annually,how much is in the account at the end of six years?
    6·1 answer
  • (4 × 6) ÷ (2 + 4) ÷ (8 ÷ 4) =
    14·2 answers
  • A raindrops has a mass of 0.50g. how many moles of water does a raindrop contain
    8·1 answer
  • Can someone help me on question 9 &amp; 10. One Is just fine. Thank you
    15·1 answer
  • Hello I need help on it ​
    8·2 answers
  • Draw and identify the coordinates of the image of the figure after a 90° counterclockwise rotation about the origin. ​
    12·1 answer
  • Anyone help with this?
    12·1 answer
  • Solve (x-5)^2=3 <br><br> Please help
    8·1 answer
  • How to find the width of a triangle if the area is 24cm² and the base is 6cm ​
    12·2 answers
  • Next, the team wants to explore how it can change the steepness of the curved pit. Identify how the graph of each equation compa
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!