1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
2 years ago
11

Simplify (square root 3)(^5 square root 3)

Mathematics
2 answers:
Alja [10]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Exponent law: a^{m}*a^{n}=a^{m+n}

(\sqrt{3} ) )*(\sqrt[5]{3})= 3^{\frac{1}{2}}*(3^{\frac{1}{5}})\\\\=3^{\frac{1}{2}+\frac{1}{5}}\\\\=3^{\frac{1*5}{2*5}+\frac{1*2}{5*2}}\\\\= 3^{\frac{5}{10}+\frac{2}{10}}\\\\=3^{\frac{5+2}{10}}\\\\=3^{\frac{7}{10}}

Karo-lina-s [1.5K]2 years ago
3 0

Answer:

3^{\frac{7}{10} }

Step-by-step explanation:

\sqrt{3} *\sqrt[5]{3} = 3^1/2 x 3^1/5 = 3^(1/2 +1/5) = 3^7/10

You might be interested in
PLEASE HELPPPPPPPPPP
Alexxx [7]

Answer:

Donna-71

Martina-62

Martina's sample

It has the smaller mean

Step-by-step explanation:

I apologize if this answer is incorrect but I think this is right.

6 0
3 years ago
93 times 34, I'm multiplying whole numbers.
Papessa [141]
3,162? I think it’s that I’m not sure.
3 0
2 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Consider the equation 30÷x=6.
8090 [49]
Part A : 30 - x - x - x - x - x - x = 0

^ since 30 divided by 5 is 6, that answer is the same as doing 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5

- pls comment & correct me if i did smth wrong :’)
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Four equivalent expressions of 32+48
Misha Larkins [42]


32+48 = 80

Four equivalent expressions are:

       40+40 = 80

       20+60 = 80

       10+70 = 80

       30+50 = 80

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Tessa threw 36 free throws at basketball practice. She sank 27 of them. What fraction of he free throws did Tessa sink?
    9·2 answers
  • Which of the following is a correct interpretation of the expression -7- (-11)?
    6·1 answer
  • A line that includes the points (k,7) and (0,8) has a slope of 1 7 . What is the value of k?
    8·1 answer
  • Which angles have a greater measure than angle 4 ?
    11·1 answer
  • [ LOTS OF POINTS ]help me with all 3 questions pls!
    15·2 answers
  • Mr. Kido purchased 5
    14·2 answers
  • A-D help please I’ll mark brainliest determine if they are equivalent you only have to put yes or no for A-b or 1-4
    8·1 answer
  • Which fraction is equivilent to -2/3
    11·1 answer
  • You are looking to save money to start a business. You currently have $500 saved up. We JustWantUrMoney Bank offers a savings ac
    6·1 answer
  • Need heeeelp please<br>​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!