1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
2 years ago
12

Evaluate the expression x =5 for the given replacement

Mathematics
1 answer:
rewona [7]2 years ago
7 0

Answer:

x=5 is not a problem.

Step-by-step explanation:

x would be 5 thats it.

You might be interested in
One survey estimates that, on average, the retail value of a mid-sized car decreases by 8% annually. If the retail value of a ca
nexus9112 [7]
\bf \qquad \textit{Amount for Exponential Decay}\\\\
A=I(1 - r)^t\qquad 
\begin{cases}
A=\textit{accumulated amount}\\
I=\textit{initial amount}\to &V\\
r=rate\to 8\%\to \frac{8}{100}\to &0.08\\
t=\textit{elapsed time}\to &1\\
\end{cases}
\\\\\\
A=V(1-0.08)^1\implies A=V(0.92)\implies A=0.92V
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which decimal is equivalent to {26}{9}
blsea [12.9K]

Answer:

2.8888888888889

Step-by-step explanation:

I hope this helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
If the two angles below are supplementary, solve for x.
IrinaVladis [17]
Supplementary angles always equal 180. Then you just solve from there.

7x+5x+24=180
12x+24=180
-24 -24
12x=156
/12 /12
X=12
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line that contains the points (-1,2) and (4,3)
lutik1710 [3]

your slope is 1/5 ((:

if i could give you a graph i would ):

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for y. Do not put any spaces in your y=mx+b answer. 3y=2+9 *
horrorfan [7]

Answer:

y=11/3

Step-by-step explanation:

3y=2+9

Divide both sides by 3.

3y/3 = (2+9)/3

y=2/3+9/3

Combine like terms.

<u>y=11/3</u>

5 0
2 years ago
Other questions:
  • At a flower store, the price of a bunch of roses is $25 and the price of a bunch of carnations is $20. If one day it sold a tota
    5·1 answer
  • How to find the real number solution of the equation x3+27x=9x2+27?
    14·1 answer
  • The moon is 250,000 miles away. How many inches is it away from earth?
    12·1 answer
  • Joe is playing a game with a regular die. If the number that turns up is even, he will gain 5 times the number that comes up. If
    9·2 answers
  • 34 percent of 1200 thank you for helping
    13·1 answer
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • (WORTH 20 POINTS) Please help I don't know how to do this
    9·2 answers
  • Please helpppppppjshdbdjshjdbdjdjsbdnd
    14·1 answer
  • I need help with this one please
    6·2 answers
  • Why won't anyone help me :(​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!