Answer:
2nd option
Step-by-step explanation:
The zeros are the points on the x- axis where the graph crosses.
Since the graph crosses the x- axis at x = - 1 and x = 5, then
The zeros are x = - 1 and x = 5
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
Answer:
31.40
Step-by-step explanation:
3.14 x 10
= 31.40
I'm very sorry if you get it wrong tell me
Answer:
13) 25 and 17
14) cupcakes = $5
brownies = $3
Step-by-step explanation:
13) you can set this up as equations
so x + y = 42
x-y = 8
solve simultaneously by subtracting from each other
2y = 34
y= 17
if y = 17
42 - 17 = 25 = x
14) set up as equations again
Ben 7c + 10b = 65
franklin 7c +7b = 56
subtract from eachother
3b = 9
b = $3
7c + 10(3) = 65
7c = 35
c = $5